Autobusový dopravca v Ružomberku riadne nedokladuje náklady, tvrdí Kubáň a mesto chce predčasne ukončiť zmluvu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľubomír Kubáň
Primátor mesta Ružomberok Ľubomír Kubáň. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pôsobenie spoločnosti Blaguss Slovakia pri zabezpečovaní mestskej autobusovej dopravy (MAD) v Ružomberku sa pravdepodobne čoskoro skončí.

Mestskí poslanci na pondelkovom rokovaní mestského zastupiteľstva uznesením zaviazali primátora Ľubomíra Kubáňa, aby na decembrové rokovanie predložil návrh na ukončenie zmluvy so spoločnosťou Blaguss Slovakia k 31. januáru 2024 a súčasne návrh na obstaranie nového dopravcu.

Mesačné a kvartálne vyúčtovanie

Blaguss Slovakia poskytuje služby v ružomberskej MAD od roku 2021, avšak v zmysle desaťročnej zmluvy firma nepredkladala mesačné a kvartálne vyúčtovania poskytnutého príspevku z mestského rozpočtu.

„K prvému kompletnému vyúčtovaniu za rok 2021, ktoré bolo doručené mestu až 2. júna 2022, sa nové vedenie mesta Ružomberok dostalo až v januári 2023. Pre rok 2021 a 2022 neboli bývalým vedením mesta a príslušným oddelením alokované zdroje na doplatok k príspevku, ktorý bol vyčíslený vo vyúčtovaní na sumu 384 930 eur,“ skonštatoval primátor Kubáň.

Dopravca navyše vo vyúčtovaní za rok 2021 požaduje zaplatiť aj náklady v celkovej výške 276 651 eur súvisiace s pandémiou COVID-19.

Mesto zaplatilo doplatok za rok 2021

„Uvedené náklady neboli doposiaľ dopravcom riadne zdokladované, preto mesto namieta ich vyplatenie. Blaguss Slovakia upozornil, že ak nedôjde k plneniu jeho nárokov, prestane vykonávať svoju činnosť prevádzkovateľa MAD v meste Ružomberok,“ upozornil ružomberský primátor.

Výsledkom jeho stretnutí s vedením firmy Blaguss Slovakia bolo dodanie podkladov k vyúčtovaniu, pričom mestskí poslanci podporili úhradu doplatku k poskytnutému príspevku za služby MAD pre Blaguss Slovakia za rok 2021 v celkovej výške 384 930 eur.

„Zo strany mesta ide o ústretový krok na vyriešenie problému, ktorý nám ostal po prechádzajúcom vedení mesta. Naším zámerom je do budúcna mestskú dopravu zefektívniť a upraviť jej služby tak, aby čo najviac reflektovali potrebu verejnosti,“ dodal Kubáň.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Kubáň