Banská Bystrica plánuje vo vybraných častiach mesta postupne zaviesť novú reguláciu parkovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Značka, parkovisko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Banskobystrická samospráva plánuje od budúceho roka vo vybraných častiach mesta postupne zaviesť novú reguláciu parkovania.

Výstavba parkovacích domov

Ako informoval prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík, parkovacia politika bude z jednou kľúčových tém roku 2024. Mesto už má podľa neho na odbore hlavného architekta mesta vytipované lokality na výstavbu parkovacích domov.

„Predpokladám, že to budeme predstavovať na jar budúceho roku spolu s prvými lokalitami pre zavedenie parkovacej politiky. Našou ambíciou je spustiť prvé rezidentské zóny v roku 2024 mimo tých, ktoré už existujú. Ide o tie, ktoré sú v tesnom dotyku, v takom prstenci okolo centra,“ objasňuje viceprimátor.

Dôvodom je, že z tej zóny plateného parkovania ľudia atakovali priestory na parkovanie pri domoch v okolí centra.

Jediné východisko

Radnica sa podľa Gajdošíka bude snažiť hľadať pre to širokú podporu, „lebo úspešné to môže byť iba vtedy, ak z toho politici na tej regionálnej úrovni z toho neurobia politickú tému“.

„Chceli by sme vlastne dostať na palubu všetky poslanecké kluby naprieč zastupiteľstvom, aby bolo úplne jasné, že táto parkovacia politika je jediné východisko spolu s reguláciou parkovného, ako urobiť s autami poriadok,“ dodal prvý viceprimátor, podľa ktorého alternatívou k tomu je iba chaos, čiže v zásade neexistuje alternatíva.

Podľa primátora Banskej Bystrice Jána Noska, niektoré mestá celkom dobre rozbehli túto problematiku. „Z tých informácií, ktoré máme k regulácii dopravy, tak práve tá viedla k tomu, že im prvýkrát po niekoľkých rokoch stúpol počet obyvateľov s tým, že sa v rámci mesta prihlásili k trvalému pobytu. Takže to je tiež jedna z možností, akým spôsobom jednak upratať autá na uliciach a jednak spraviť poriadok s tým, že mnohí využívajú mesto ako prechodné bydlisko,“ doplnil primátor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Nosko