Banskobystrickí mestskí poslanci schválili rozšírenie rezidentského parkovania do troch nových lokalít

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parkovací automat, parkovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Tri nové rezidentské zóny Uhlisko, Severná – Bakossova a Podlavice budú v Banskej Bystrici zavedené od 1. septembra. Na utorkovom rokovaní banskobystrického zastupiteľstva to po viac ako dvojhodinovej diskusii schválili mestskí poslanci s tým, že od septembra pribudne aj nová zóna plateného parkovania na Námestí Ludvíka Svobodu pri Rooseveltovej nemocnici.

Prevádzka rezidentských zón

Prevádzku rezidentských zón a novej zóny plateného parkovania bude zabezpečovať mesto. Centrálnu mestskú zónu v rámci plateného parkovania do konca budúceho roka zabezpečuje bratislavská spoločnosť EEI, s.r.o., a od januára 2026 prejde jej prevádzkovanie na mesto.

„Snažili sme sa namiešať taký kokteil, aby splnil očakávania, a zároveň čo najmenej obmedzoval obyvateľov pri používaní tohto systému,“ uviedol k novej parkovacej politike prvý viceprimátor mesta Jakub Gajdošík, ktorý ako benefity rezidentských zón uviedol jasné pravidlá, zvýhodnenie obyvateľov s trvalým pobytom, zníženie počtu zaparkovaných vozidiel, využívanie existujúcich garáží aj zmena dopravných návykov vodičov.

V budúcom roku plánuje samospráva podľa viceprimátora spustiť ďalšie rezidentské zóny v mestských častiach Sídlisko, Radvaň a Kráľová. Následne v roku 2026 prídu na rad sídliská Fončorda a Sásová.

Parkovacia karta

V lokalitách na sídliskách navrhla samospráva v súčasnosti parkovanie podľa zásady „reguluj, kde je najväčší problém,“ teda reguláciu parkovania v nočných hodinách od 17:00 do 7:00. „Vďaka tomu bude môcť počas dňa zaparkovať v danej lokalite svoje vozidlo bezplatne ktokoľvek, napr. opatrovateľka, údržbách, donášková služba a podobne,“ objasnil Gajdošík.

V rezidentskej zóne je oprávnený v spoplatnenom čase parkovať len držiteľ rezidentskej parkovacej karty a každý, kto uhradil poplatok za dočasné parkovanie.

„Oprávnenie pre získanie rezidentskej parkovacej karty majú obyvatelia s trvalým pobytom v rezidentskej zóne, obyvatelia bez trvalého pobytu v rezidentskej zóne, ktorí majú trvalé bydlisko v Banskej Bystrici a majú vzťah k nehnuteľnosti, obyvatelia bez trvalého pobytu v Banskej Bystrici, ktorí majú vzťah k nehnuteľnosti a podnikatelia, ktorí majú sídlo alebo prevádzku v príslušnej zóne alebo majú vzťah k nehnuteľnosti,“ popisuje sa v dôvodovej správe k predkladanému nariadeniu.

Poplatky z regulovaného parkovania

Poplatky z regulovaného parkovania budú použité do fondu, z ktorého bude financovaná napríklad výstavba parkovacích miest, oprava parkovacích miest, obnova ciest a chodníkov a prevádzka parkovacieho systému. Poplatky budú použité v zónach, v ktorých boli od obyvateľov vybrané.

O zavádzaní nových rezidenstských zón informovalo mesto už v apríli tohto roka. Cieľom regulovaného parkovania je postupne nastaviť vo všetkých lokalitách pravidlá, kde a za akých podmienok sa bude parkovať.

V Banskej Bystrici pritom nejde o žiadnu novinku, pretože už pred viac ako 10 rokmi bolo zregulovaných šesť lokalít v blízkom dotyku s centrom mesta. Obyvatelia si na rezidentské parkovanie zvykli, dokonca si ho na niektorých uliciach sami vyžiadali, pretože ich parkovacie miesta využívali iní, ktorí sa chceli vyhnúť platenému parkovaniu v centre mesta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jakub Gajdošík
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica