Banskobystrický kraj bude mať ďalšie zrekonštruované úseky ciest, na mosty pôjdu peniaze z úveru

Práca na ceste, cesta, dopravné obmedzenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pokračuje aj v tomto roku v rekonštrukciách ciest a mostov, ktoré má vo svojej správe.

Ako informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, z vlastného rozpočtu na rekonštrukcie vyčlenil kraj viac ako 14,1 mil. eur, ďalších viac ako 57 mil. má v pláne čerpať z európskych zdrojov. Prevažne na rekonštrukcie mostov pôjde aj 7 mil. eur, ktoré župa bude čerpať z úveru.

Opravia viacero úsekov ciest

Banskobystrická krajská samospráva odštartovala tohtoročnú sezónu rekonštrukcií ciest symbolicky v obci Veľká Čalomija v okrese Veľký Krtíš.

Práve v tomto okrese už boli ukončené rekonštrukcie prvých štyroch tohtoročných úsekov v celkovej dĺžke 6,5 kilometra a hodnote takmer 660-tisíc eur. Konkrétne ide o vybrané úseky ciest Čebovce – Nenince, Veľký Čalomija – spojka, Malý Krtíš – Bušince a Koláre – Kosihy nad Ipľom.

„Okrem týchto úsekov máme v pláne tento rok rekonštruovať v okrese Veľký Krtíš ďalších desať, a to v celkovej dĺžke viac ako 16 kilometrov a v hodnote presahujúcej dva milióny eur,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

„Medzi úseky s najväčšou dĺžkou budú patriť napríklad vyše šesťkilometrový úsek medzi Devičím a obcou Kráľovce-Krnišov v okrese Krupina, čoskoro tiež očakávame dokončenie rekonštrukcie 5,6 kilometra dlhého úseku v okrese Rimavská Sobota na osi Zádor – Ivanice – Cakov. Plánovanú máme tiež rekonštrukciu na úseku Litava – Lackov – Senohrad v dĺžke 5,5 kilometra,“ doplnil župan.

Pripravených je 15 mostov

Jednou z priorít kraja do najbližších rokov sú systematické rekonštrukcie mostov, ktoré sú v kritickom stave.

„Takýchto mostov sme dnes identifikovali v správe nášho kraja 155. Rozhodli sme sa preto ako kraj zobrať si úver 7 miliónov eur a financovať z neho prevažne tieto rekonštrukcie mostov. Zároveň je toto aj apel na vládu, aby sa zamyslela nad tým, ako systémovo dostať do regiónov peniaze nevyhnutné na rekonštrukciu tejto kritickej infraštruktúry. Nie je možné, aby táto zodpovednosť bola len na pleciach samospráv,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Podľa vicežupana už intenzívne rokujú s poslancami z jednotlivých okresov a odborníkmi na cestnú infraštruktúru a spoločne vyberajú konkrétne mosty tak, aby boli financie rozdelené rovnomerne do všetkých okresov.

V tejto chvíli je už na rekonštrukciu pripravených 15 konkrétnych mostov za viac ako 3 milióny eur, k nim však po rokovaniach pribudnú ďalšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LunterOndrej Lunter
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj