Nové autobusové linky spoja Banskobystrický kraj s Maďarskom. Od soboty 15. marca začnú z Lučenca a Rimavskej Soboty premávať priame linky do maďarských miest Salgotárján a Cered.
Ako informuje hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková, spojenie uľahčí dochádzanie za prácou a štúdiom, a tiež obyvateľom južných okresov zjednoduší cestovanie do Budapešti.
Pripravujú novú priamu linku do Budapešti
Nové priame linky spoja Lučenec so Salgótarjánom a Rimavskú Sobotu s Ceredom, fungovať budú v rámci Integrovaného dopravného systému (IDS BBSK) a prevádzkovať ich bude SAD Lučenec. Spojenie je výsledkom spolupráce medzi župami na oboch stranách hranice a tiež jednotlivých dopravcov.
„Maďarský národný dopravca tiež pripravuje novú priamu linku, ktorá bude raz denne premávať medzi Lučencom a Budapešťou,“ doplnila hovorkyňa. Priame spojenie s Maďarskom ešte do roku 2011 zabezpečovali viackrát denne vlaky, ktoré premávali medzi Fiľakovom a Somosköújfalu, niektoré zachádzali až do Hatvanu.
Banská Bystrica má po rokoch stavebné povolenie na výstavbu parkoviska, na Tatranskej ulici vznikne 227 miest
„Napriek našim pravidelným pripomienkam, že tieto spoje chýbajú, k ich obnove neprišlo. Cestujúci situáciu riešili tak, že prišli autobusom do Šiatorskej Bukovinky, štátnu hranicu prešli pešo a na maďarskej strane počkali na ďalší autobus. Toto považujem v 21. storočí a v čase Schengenu za anomáliu,“ myslí si predseda BBSK Ondrej Lunter.
Aké budú ceny cestovných lístkov?
Autobusy SAD Lučenec na nových linkách budú bezbariérové, vybavené elektronickým informačným systémom pre cestujúcich, klimatizáciou, bezplatným WiFi pripojením na internet a možnosťou nabíjania elektroniky prostredníctvom USB-A a USB-C nabíjacích zásuviek.. Cestujúci si budú môcť zakúpiť lístky priamo v autobuse v eurách, a to v hotovosti, či platobnou alebo dopravnou kartou.
Linky budú jazdiť v pracovných dňoch aj cez víkendy. Z Lučenca do Salgótarjánu cez Fiľakovo a Šiatorskú Bukovinku budú premávať štyri spoje denne. Cestujúci budú mať v Salgótarjáne možnosť prestupu na spoje maďarského dopravcu, ktoré zabezpečia spojenie s Budapešťou. Spoje medzi Rimavskou Sobotou a Ceredom budú jazdiť cez Tachty trikrát denne v pracovných dňoch a dvakrát denne cez víkend.
„Ceny cestovných lístkov sú nastavené tak, aby boli dostupné pre širokú verejnosť. Napríklad, cesta z Lučenca do Salgótarjánu bude stáť pri základnom cestovnom a platbe v hotovosti 3,50 eur, z Rimavskej Soboty do Ceredu 3,30 eur. Cestujúci budú môcť využiť aj zľavy pre žiakov, študentov, dôchodcov a ďalšie skupiny, tiež zľavu pri bezhotovostnej platbe,“ doplnil predseda predstavenstva spoločnosti Organizátor IDS BBSK Radoslav Vavruš.