Bratislavské letisko spustilo novú pravidelnú linku do Istanbulu, prvý prílet z destinácie privítali vodnou slávobránou (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: Zrušenie letov bratislavského letiska
Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 15. mája, 17:37

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave má nové pravidelné letecké spojenie s najväčším mestom Turecka. Linku medzi Istanbulom a slovenskou metropolou od stredy prevádzkuje turecká nízkonákladová letecká spoločnosť Pegasus Airlines.

Lety z bratislavského letiska začína prevádzkovať vôbec prvý raz dvakrát týždenne, okrem stredy aj v nedeľu. Lietať bude na medzinárodné letisko Sabiha Gökçen v ázijskej časti Istanbulu, kde má dopravca svoju hlavnú základňu.

Prvý let privítali vodnou bránou

Prvý let z Istanbulu po pristátí na bratislavskom letisku privítali tradičnou vodnou slávobránou. Let z Bratislavy do Istanbulu trvá približne dve a štvrť hodiny, v meste na brehoch Bosporského prielivu medzi európskou a ázijskou časťou Turecka je o hodinu viac.

„Keďže pravidelná linka do Istanbulu bude celoročná a pribudne k nej aj priama linka dopravcu do Antalye, spolu s ďalšími pravidelnými a charterovými letmi do Antalye očakávame, že tento rok poletí z Bratislavy najviac cestujúcich práve do Turecka,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Novota. Bratislava má vďaka pravidelným letom do Istanbulu spojenie s letiskom, ktoré je hubom.

„Ponúka možnosť prestupných spojení napríklad do Kapadócie a mnohých ďalších regiónov v Turecku, Kuvajtu, Ománu, Bahrajnu, do gruzínskeho Tbilisi a ďalších destinácií v rámci siete Pegasus Airlines,“ priblížil.

Na spomínanom letisku v Istanbule, hoci je menšie ako nové letisko v európskej časti tejto brány Orientu, možno prestúpiť na ďalšie regionálne alebo diaľkové letecké linky do Ázie či Afriky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ôsmy pravidelný letecký dopravca

Pegasus Airlines je už ôsmym pravidelným leteckým dopravcom na letisku v Bratislave, pričom Bratislava je zároveň 100. medzinárodnou destináciou, ktorú turecký letecký dopravca v rámci svojej siete otvoril.

Letecká spoločnosť bude na linkách z Bratislavy do Istanbulu a Antalye využívať lietadlá typu Airbus A320, operatívne Boeing 737-800.

Letisko Sabiha Gökçen

Z letiska Sabiha Gökçen podľa jeho portálu možno letieť takmer do 60 miest v zahraničí, vrátane Blízkeho východu, či do viac ako tridsiatky miest po celom Turecku.

Letisko Sabiha Gökçen je podľa bratislavského letiska necelých 50 kilometrov od európskeho centra Istanbulu. Cesta autobusom z letiska do mesta trvá približne 1,5 hodiny.

Najlacnejšou možnosťou dopravy je využitie linky metra M4, s viacerými prestupmi sa do centra možno dostať zhruba za dve hodiny.

Letecká linka na tureckú riviéru

Z Bratislavy už celoročne lieta Ryanair do tureckého letoviska Dalaman. Pegasus Airlines navyše začne v sobotu 18. mája prevádzkovať priamu leteckú linku na tureckú riviéru, do aj Slovákmi veľmi vyhľadávanej dovolenkovej destinácie Antalya.

Od júna tam bude pravidelne lietať ďalší turecký dopravca Corendon Airlines. Počas letnej sezóny do Antalye často smerujú aj charterové lety pre cestovné kancelárie.

Istanbulské letisko Sabiha Gökçen vlani vybavilo viac ako 37 miliónov cestujúcich, čo bolo oproti roku 2022 viac o pätinu, alebo o vyše 6 miliónov osôb. Prekonalo už aj úroveň z predpandemického roku 2019 s 35,5 milióna pasažiermi.

Pegasus Airlines v minulom roku prepravil celkovo takmer 32 miliónov cestujúcich, medziročne viac skoro o 20 %. Obsadenosť jeho letov vzrástla na 85 %. V prvom štvrťroku tohto roka mal dopravca cez 8 miliónov pasažierov, pribudlo ich takmer 30 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Novota
Firmy a inštitúcie Corendon AirlinesLetisko M. R. ŠtefánikaPegasus AirlinesRyanair