Letisko M. R. Štefánika v Bratislave uzavrie aj tento rok s celkovým negatívnym hospodárskym výsledkom spôsobeným vysokým zaťažením z odpisov. Očakáva opäť prevádzkový zisk pred odpismi a úrokmi.
Finálne výsledky hospodárenia letiskovej spoločnosti budú známe až po uzavretí finančného roka v marci 2023.
Výdavky ovplyvňuje energetická kríza
„Spoločnosť upravila cenovú politiku, čo sa prejavilo na výške tržieb, racionalizovala náklady a predpokladá dosiahnutie kladného výnosu EBITDA, teda pred odpismi a úrokmi, na nižšej úrovni ako v predošlom roku napriek tomu, že príspevky z rezortu dopravy boli znížené o viac ako 50 %,“ uviedla pre agentúru SITA špecialistka pre vzťahy s verejnosťou na bratislavskom letisku Veronika Hauswaldová.
Viac o téme: Energetická kríza
Letisko v slovenskej metropole patrí medzi stredných odberateľov energií a aktuálna kríza mu tiež navyšuje výdavky na ne. „Úsporné opatrenia sme prijali v podobe obmedzenia kúrenia v objektoch, kde sa nepohybujú pasažieri, zníženia spotreby teplej vody, vypnutia vykurovacích telies v priestoroch, kde sa zamestnanci letiska dlhší čas nezdržujú,“ priblížila Hauswaldová.
Ako poznamenala, nie je možné šetriť úplne všade, keďže mnohé opatrenia týkajúce sa osvetlenia im prikazujú priamo bezpečnostné medzinárodné pravidlá a predpisy. „Prebieha však výmena svetiel v interiéroch letiska za LED svetlá. Postupne sa vymieňajú aj svetlá na letiskovej ploche a parkovisku,“ dodala Hauswaldová s tým, že ide o veľké plochy, preto sa výmena svetiel realizuje postupne v rokoch 2022 aj 2023.
Bratislavské letisko stále nedosiahlo úroveň pred pandémiou
Straty budú nižšie než minulý rok
Podľa prehľadu hospodárenia spoločností s podielom štátu v rámci rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025 by malo bratislavské letisko v tomto roku vykázať celkový negatívny hospodársky výsledok v objeme predbežne 7,6 milióna eur. Stratu vykázalo aj v predošlých rokoch – vlani vyše 9 miliónov eur, v roku 2020 cez 14 miliónov eur a v roku 2019 zhruba 4,4 milióna eur. V budúcom roku je plánovaná strata 8 miliónov eur.
Letisko v Bratislave v tomto roku uzavrelo so svojim akcionárom – Ministerstvom dopravy a výstavby SR zmluvy o poskytnutí príspevku v civilnom letectve z rozpočtovej kapitoly rezortu na rok 2022 v celkovom objeme vyše 4 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.
Nedosahujú úroveň pred pandémiou
Tieto dotácie boli na základe údajov v Centrálnom registri zmlúv určené na podporu zabezpečenia nevyhnutnej leteckej dostupnosti, bezpečnostnú ochranu aj výkon záchranných a hasičských služieb na letisku. Letisková spoločnosť požadovala, resp. predpokladala poskytnutie príspevkov v objeme takmer 7 miliónov eur.
Na letisku v Bratislave za desať mesiacov uskutočnili 21 666 vzletov a pristátí
Letisko očakáva, že v roku 2022 vybaví približne 1,4 milióna cestujúcich, pričom ich počet stále nedosahuje úroveň pred pandémiou, keď v rokoch 2018 a 2019 zaznamenalo zhodne takmer 2,3 milióna pasažierov. V prvom pandemickom roku 2020 sa počet vybavených osôb prepadol na 405-tisíc a vlani ich bolo 480-tisíc.