Bratislavské letisko vybavilo v tomto roku viac ako milión cestujúcich, počet pasažierov však pre vojnu klesol

Bratislavské letisko
Tento článok pre vás načítala AI.

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo od začiatku tohto roka do konca augusta celkovo takmer 1,3 milióna cestujúcich, čo je medziročne viac o 28 %. Miera obnovy počtu pasažierov oproti ôsmim mesiacom predpandemického roka 2019 dosiahla 80 %.

Vplyv vojny

Letisková spoločnosť vo štvrtok informovala, že v dôsledku vojny na Ukrajine jej vypadlo približne 200-tisíc cestujúcich, ktorí pôvodne využívali linky na Ukrajinu a do Ruska.

„Pretrvávajúci vojnový konflikt tak bráni plnohodnotnému obnoveniu pravidelnej leteckej dopravy v porovnaní s rokom 2019,“ uviedla hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Tóthová.

V auguste zaznamenalo najväčšie domáce letisko približne 310-tisíc pasažierov, o vyše 60-tisíc viac v porovnaní s tým istým mesiacom vlani. Hranicu jedného milióna cestujúcich od začiatku roka dosiahlo v tretí deň uplynulého mesiaca.

„V porovnaní s augustom 2022 ide o 24-percentný nárast. Miera obnovy počtu cestujúcich spred pandémie dosiahla 95 %,“ priblížila Tóthová s tým, že august bol ich najsilnejším tohtoročným mesiacom.

Zimné letové obdobie

Letisko v ôsmom mesiaci zároveň vybavilo bezmála 3,3-tisíca vzletov a pristátí, spolu za osem mesiacov celkovo viac ako 18-tisíc letov. Najviac ľudí využilo v auguste lety na pravidelných linkách z Bratislavy do a z Londýna, Burgasu, Milána, Larnaky a Alghera.

„V charterovej doprave výrazne dominovala turecká Antalya, za ňou nasledujú Larnaka na Cypre a Monastir v Tunisku,“ uviedla Tóthová.

Najviac cestujúcich v auguste vybavili leteckí dopravcovia Ryanair, Smartwings a Air Horizont. V závere októbra sa začne zimné letové obdobie so zmenou letného času na zimný. Na bratislavskom letisku pribudnú v charterovej doprave lety aj do exotických destinácií, ktoré ponúkajú cestovné kancelárie.

„Medzi nimi sú napríklad Bahrajn, Zanzibar, Salalah v Ománe, Marsa Alam v Egypte, priame lety do Vietnamu, na Kubu či do Dominikánskej republiky jedným z najmodernejších a najúspornejších diaľkových lietadiel typu Airbus A350-900,“ dodala Tóthová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Tóthová
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika