Predĺženie petržalskej električkovej trate po Janíkov dvor je najväčším dopravným projektom Bratislavy. S jej výstavbou začalo hlavné mesto na jeseň 2021 a termín dokončenia stavby sa niekoľkokrát posúval. Prvá skupinová skúšobná jazda električky po novej radiále sa nakoniec uskutočnila 19. decembra tohto roka. Nasledovať budú dokončovacie práce v okolí trate tak, aby už na jar mohla električka previezť prvých cestujúcich.
„Na to, aby električka mohla absolvovať svoju prvú skúšobnú jazdu, bolo okrem množstva terénnych úprav potrebné osadiť 233 trakčných stožiarov, naťahať 62 kilometrov napájacích káblov, 10,5 kilometra trolejového vedenia, položiť osem kilometrov koľají a na dosky pod ne použiť až 455 ton oceľovej výstuže a 12 800 metrov kubických betónu,“ spresnil magistrát. Súčasne s novou električkovou traťou vzniká popri nej aj šesť kilometrov novej oddelenej cyklotrasy.
Pribudnú aj stromy a kríky
Okrem viac ako 22-tisíc metrov štvorcových zeleného rozchodníka, ktorý pokryje celú trať s výnimkou priecestí a mostov, pribudne v blízkosti trate tiež 1 512 vzrastlých stromov a 7 046 metrov štvorcových kríkov. V rámci náhradnej výsadby v okolí trate vysádzajú ďalších 725 stromov a 4 108 metrov štvorcových kríkov, napríklad na stredových pásoch na Kutlíkovej či Dolnozemskej. Zelené budú napríklad aj strechy prístreškov na zastávkach po celej trati.
Po novej trati v bratislavskej Petržalke sa previezli prví cestujúci, skúšobnú jazdu odštartoval primátor Matúš Vallo – VIDEO, FOTO
Okrem novej cyklotrasy si stavba petržalskej električky vyžiadala vybudovanie nových priecestí a úpravu tých starých, keďže jej trasa pretína viacero ciest. „Úplne nová križovatka vznikne na združenom moste na Rusovskej ceste alebo na Pajštúnskej ulici, ktorá bude spoločne s Kutlíkovou napriamená a rozšírená na štyri pruhy,“ spresnilo mesto. Zmenou prešli aj križovatky na Jantárovej ceste s Betliarskou a Lietavskou, Jasovská a Šintavská.
Štyri nové mosty
Súčasťou projektu sú štyri nové mosty cez Chorvátske rameno. Prvým je združený most na Rusovskej ceste, ktorým ponad Chorvátske rameno povedie električková trať, cestná doprava, cyklotrasa a chodník pre peších. Druhým a najdlhším mostom je 110-metrový most pri Farskom kostole Sv. Rodiny určený pre električky, kde po stranách povedie tiež cyklotrasa a chodník.
Ďalším je lávka pre peších a cyklistov pod mostom pri Farskom kostole Sv. Rodiny a posledným je dopravný most na Kutlíkovej ulici, ktorý je súčasťou napriamenia a rozšírenia Kutlíkovej a Pajštúnskej. Okrem nových mostných objektov upravia aj existujúci most na Panónskej ceste, aby na ňom mohli zastavovať autobusy MHD. Nové rampy prepoja zastávku pre autobusy s novou zastávkou električky.
Dokončovacie práce
V najbližších mesiacoch budú dokončovať chodníky, cyklotrasu, prístrešky, zastávky, ale aj vybavovať všetky potrebné povolenia tak, aby električka do Petržalky mohla byť už na jar v plnej prevádzke. Ukončenie celého projektu je naplánované do konca letných prázdnin 2025. Dovtedy majú dobudovať zvyšné stavebné objekty, ktoré nie sú nevyhnutné pre prevádzku električky, napríklad premostenie Kutlíkovej ulice.
Výstavba petržalskej električky pokračuje, mesto začalo aj s náhradnou výsadbou - VIDEO
S výstavbou trate v úseku Jungmanova – Janíkov dvor začala koncom novembra 2021 vysúťažená skupina dodávateľov zo Združenia NS MHD Petržalka. Práce podľa mesta skomplikovalo viacero okolností, napríklad nález environmentálnej záťaže či vojenskej munície pri výkopových prácach, ale aj nečakané rozmery protitankovej steny. Nezanedbateľný vplyv na plynulosť výstavby mal aj konflikt na Ukrajine a zvýšenie cien energií a stavebných materiálov.
Práce v minulosti niekoľkokrát spomalili
Práce na výstavbe električkovej trate v minulosti niekoľkokrát spomalili, pričom magistrát viackrát rokoval so zhotoviteľom o ich zintenzívnení. Po dohode o postupnom navyšovaní zmluvnej ceny na základe indexácie sa práce v úvode tohto roka znova zintenzívnili. Pôvodne vysúťažená cena – takmer 75 miliónov eur bez DPH, sa po podpísaní 23 dodatkov k zmluve o dielo navýšila na viac ako 104 miliónov eur vrátane DPH.
Magistrát koncom novembra podpísal s Ministerstvom dopravy SR zmluvu o financovaní druhej fázy výstavby petržalskej radiály. Primátor Matúš Vallo tým považuje debatu o tom, že mesto príde o eurofondy, za ukončenú. Minister dopravy Jozef Ráž pripustil, že projekt má meškanie, zároveň však dodal, že eurofondy sú zachránené a rozfázovanie z OPII a Programu Slovensko pomohlo tomu, aby sa celá petržalská trať kompletne dofinancovala z eurofondov.