ČESMAD očakáva finančnú pomoc aj pre tie spoločnosti, ktoré vykonávajú len občasnú prepravu osôb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
autobus
V prípade návratu žiakov do škôl je samospráva pripravená flexibilne reagovať a upraviť cestovné poriadky. Foto: ilustračné, Getty Images

Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia očakáva od rezortu dopravy a výstavby finančnú pomoc aj pre tých autobusových dopravcov, ktorí sa venujú nepravidelnej komerčnej doprave. S týmto účelom združenie predložilo ministerstvu návrh efektívnej podpory autobusových dopravcov, ktorý vychádza z osvedčených realizovaných schém v Nemecku i Českej republike.

ČESMAD Slovakia verí, že ministerstvo v čo najkratšom čase pomôže aj tým spoločnostiam, ktoré napriek poklesom výkonov v oblasti komerčnej prepravy osôb nemohli efektívne využiť pomoc už pri prvej schéme podpory prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR.

Ľudia uprednostnili individuálnu dopravu

Ako upozornil Roman Kment, poverený generálny tajomník združenia, opatrenia spojené s epidémiou COVID-19, zmeny v správaní ľudí, ktorí prešli k individuálnej automobilovej doprave, ako aj zrušenie firemných a školských zájazdov či uprednostňovanie dovolenky v tuzemsku spôsobuje až likvidačné ekonomické straty autobusovým dopravcom.

Návrh je cielený na spoločnosti, ktorých pokles tržieb z činnosti v období od 13. marca do 31. októbra v porovnaní s referenčným obdobím roku 2019 bol o viac ako 40 percent.

Účel použitia je rozlíšený

Návrh rozširuje účel použitia dotácie, čím účinnejšie napomáha zotaveniu autobusových spoločností. Podľa Kmenta je spravodlivejší, lebo definuje pomoc nie paušálnou sumou na mesiac a autobus, ale na sedadlo a deň, a zohľadňuje aj ekologickosť vozidlového parku.

Výška dotácie je navrhnutá od 0,55 eura na sedadlo a deň pri vozidle s emisnou triedou Euro III až po 5,10 eura na sedadlo a deň pri vozidle s emisnou triedou Euro VI. V prípade, ak dopravca už žiadal o dotáciu na základe výzvy ministerstva hospodárstva a rovnako požiada aj o podporu podľa nového návrhu združenia ČESMAD Slovakia, mala by sa mu výška poskytnutej dotácie odrátať od podpory vypočítanej podľa novej schémy pomoci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Kment
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMH Ministerstvo hospodárstva SR