ČESMAD Slovakia, najväčšie združenie cestných dopravcov na Slovensku, upozorňuje na nekalé praktiky objednávateľov dopravy na Slovensku. Zároveň vyzýva na verejnú kontrolu serióznosti a morálnosti obchodných praktík veľkých objednávateľov dopravy, špeditérov a sprostredkovateľov prepravy.
„Uplatňovanie neférových a nekalých obchodných praktík veľkých firiem, zneužívajúcich štátnu pomoc malým a stredným podnikateľom, nebudú cestní dopravcovia tolerovať,“ informuje hovorca združenia ČESMAD Slovakia Roman Kment.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 19 nakazených, uzavreli päť rómskych osád aj ulicu v Nitre a Sulík chce otvárať obchody (online)
Cestná doprava je kľúčová
Medzi najviac ohrozené odvetvia národného hospodárstva a zároveň jeden z kľúčových sektorov, bez ktorého nie je možné krízu zvládnuť, patrí podľa združenia cestná doprava.
„Zásobovanie potravinami, tovarmi dennej spotreby, liekmi, zdravotníckym materiálom, ale aj pohonnými látkami, ako aj zabezpečenie prevádzky fabrík, je možné iba na základe vysokého profesionálneho nasadenia vodičov dopravných firiem. Tí vstupujú do kontaminovaných oblastí s obavami o svoj život a zdravie, ale zároveň si plne vedomí svojich povinností a zodpovednosti. Títo ľudia dnes nepracujú iba pre plat, ale pre pocit zodpovednosti a odhodlanosti túto ťažkú misiu nevzdať, pretože za nich nie je náhrada,“ uviedol druhý viceprezident združenia ČESMAD Slovakia Pavol Hudák.
Veľké firmy zneužívajú dodávateľov
Práve štátom podporované veľké firmy žiadajú podľa ČESMAD-u od svojich dodávateľov služieb, ktorými sú malé a stredné firmy, aby im vo formách neopodstatnených zliav a rabatov de facto „odovzdali“ štátnu pomoc, ktorú dostavajú na krytie strát, spôsobených krízou Covid-19.
Toto správanie považuje združenie cestných dopravcov za prejav hrubého zneužívania moci a nemorálnosti, napriek tomu, že je to súčasťou pravidiel voľného trhu.
Parazitujú na kríze
ČESMAD Slovakia zároveň upozorňuje spoločnosti, ktoré si objednávajú služby dopravy, aby kontrolovali prístup a konanie sprostredkovateľov dopravy, ktorý si ponechávajú až 50 % ceny prepravy, a tak parazitujú na kríze.
Viac o téme Ekonomické dopady koronavírusu
Neopodstatnené sprostredkovateľské provízie považuje združenie za nemorálne správanie.
Združenie vyzýva vládu SR, aby prijala adekvátne legislatívne opatrenia, ktoré týmto nekalým praktikám zabránia a verejnosť, aby odsúdila takéto nemorálne správanie globálnych korporácií, ako aj domácich veľkých firiem.