BRATISLAVA 21. júna – Medzi obľúbenú destináciu Slovákov patrí nepochybne aj autom dostupné Taliansko. Ak sa tento rok chystáte stráviť dovolenku práve na talianskom pobreží, pripravili sme pre vás zopár užitočných rád.
Vynikajúce jedlo, piesočnaté pláže, rôznorodosť aktivít, dostupné ceny a ľahká dostupnosť do Talianska robia práve z tejto destinácie obľúbené dovolenkové miesto Slovákov. Medzi najvyhľadávanejšie jednoznačne patrí severné pobrežie Talianska, ako napríklad Bibione či Caorle.
Cesta sem trvá približne 8 až 9 hodín, záleží z ktorého kúta Slovenska vyrážate. Pripravili sme pre vás trasy, odporúčania kde treba tankovať, koľko vás budú stáť diaľničné známky a čomu sa vyvarovať na ceste za dovolenkou.
Nepodceňte kontrolu vozidla a dokladov
Ako pred každou dlhou cestou, je vhodné si nechať skontrolovať vozidlo a tak sa vyhnúť nepríjemnostiam. Treba myslieť na to, že ak sa na vozidle niečo pokazí, oprava alebo odťahovacia služba vás vyjde pekne draho. V neposlednom rade si oddialite vytúžený oddych.
Najvhodnejšou trasou ako sa dostať do Talianska je cesta cez Rakúsko. Možné je, zvoliť si aj trasu cez Maďarsko, avšak značná časť cesty prechádza cez Slovinsko. Tunajšie prehnane drahé diaľničné známky vám tak v konečnom súčte môžu poriadne navýšiť cestovné náklady, pričom čas strávený v aute sa veľmi nelíši.
Aby bola cesta komfortná a nič vás neprekvapilo, je žiadúce si vybaviť okrem cestovného poistenia aj asistenčnú službu vrátane pripoistenia vozidla. V prípade akýchkoľvek neočakávaných okolností budete radi, že ste tak urobili.
Taliansko je členom Európskej únie a v Schengenského priestoru. Pred odchodom na dovolenku si skontrolujte občiansky preukaz, vodičský preukaz, doklad o cestovnom zdravotnom poistení. Deti musia mať platný cestovný pas.
Dodržiavať dopravné predpisy sa oplatí
V Rakúsku treba dodržiavať povolené rýchlosti a zakúpiť si diaľničnú známku. Na celom úseku diaľnic sú radary a kamery snímajúce akékoľvek prekročenie rýchlosti či využívanie spoplatnenej diaľnice bez známky.
Ak kamera zachytí prekročenie rýchlosti na viacerých úsekoch, zaručene Vám to spočítajú a domov pošlú nemalú pokutu.
Cesta cez Rakúsko
Ideálne je si zvoliť trasu cez Rakúsko. Ceny palív sú v porovnaní s tými na Slovensku nižšie, preto sa oplatí natankovať až za hranicou. Zároveň platí, že benzín a nafta sú na diaľničných čerpacích staniciach drahšie. Ak chcete ušetriť a potrebujete dotankovať, oplatí sa vám zísť z diaľnice a následne sa na ňu znova pripojiť.
Môžete si vybrať kadiaľ pôjdete. Sú dve alternatívy. Okolo Viedne a na Graz v smere Villach až do Talianska, alebo okolo Viedne na St. Pölten, Salzburg, Villach až do Talianska.
Túto trasu je však vhodnejšie využiť v prípade, že prejdete cez hraničný priechod Hatě a tak sa vyhnete silnej premávke a dlhým kolónam vo Viedni. Je však o kus dlhšia. Treba si teda uvážiť, či ušetrené minúty vo Viedni vykompenzujú dlhšiu cestu cez Salzburg.
Diaľničná známka v Rakúsku
Za tohtoročnú 10-dňovú rakúsku diaľničnú známku zaplatíte 9,20 eur. Je možné si ju zakúpiť na čerpacích staniciach alebo cez internet. Rakúske diaľničné známky na tento rok majú žltú farbu.
Rakúsky správca diaľnice ASFINAG zaviedol možnosť zakúpenia si elektronických diaľničných známok pre osobné vozidlá do 3,5 tony a motocykle. Ceny a doba platnosti elektronických diaľničných známok sú rovnaké ako u diaľničných nálepiek.
Na stránke ASFINAG, ktorá je aj v slovenskom jazyku, je možnosť zakúpenia si známky ako fyzická alebo právnická osoba/podnikateľ, ktorému platnosť elektronickej známky plynie po jej uhradení alebo zvolení si dní podľa potreby. Bežný dovolenkár je v tomto ohľade limitovaný.
Rakúsky zákon uplatňuje vrátenie tovaru zakúpeného cez internet do 14 dní. Keďže aj e-známka podlieha tomuto zákonu, je platná až po 18 dňoch. Informovalo Rakúsko.sk.
Drahé palivá v Taliansku
Predtým ako prekročíte rakúsko-taliansku hranicu, určite si dotankujte palivo. Pohonné hmoty v Taliansku patria medzi najdrahšie spomedzi krajín Európskej únie. Liter benzínu sa pohybuje okolo 1,60 eur, cena za liter dieslu 1,45 eur. Cena benzínu v Rakúsku sa pohybuje približne od 1,226 do 1,335 eur za liter a nafty od 1,17 do 1,26 eur za liter.
Cena za talianske diaľnice
Talianske diaľnice sú spoplatnené úsekovo a patria k tým drahším. Od hraničného priechodu Tarvisio po diaľničnom úseku Latisana až do prímorského Bibione využijete okolo 145 kilometrov diaľnic. Za tento prejazd na mýtnici zaplatíte 11,10 eur.
Ďalšou možnosťou je prejazd aj mimo diaľnice. Cestovanie si síce o niečo predĺžite, ale na druhej strane ušetríte obojsmerne až 20 eur. V Taliansku sa môžete spoľahnúť na kvalitné cesty I. či II. triedy.
Aj pri jazde na diaľnici však odporúčame sledovať dopravnú situáciu na On-line navigácii, veľmi často je výhodné zísť z diaľnice na okresné cesty pred Udine a vyhnúť sa tak častým desiatkam minútovým dopravným zápcham.
Podrobné trasy
Trasa Bratislava – Viedeň – Graz – Villach – Bibione
Ak sa chystáte stráviť dovolenku na severnom pobreží v okolí Bibione a vyrážate z Bratislavy, táto trasa je najkratšia. Avšak aj najfrekventovanejšia. Treba tu rátať s hustou premávkou aj niekoľkými dopravnými obmedzeniami. Táto trasa je dlhá 593 km, čas trvania cesty v ideálnej premávke je 6 hodín 7 minút.
Trasa Bratislava – Viedeň – Leoben – Klagenfurt am Wörthersee – Villach – Bibione
Táto trase je dlhá 587 km, čas trvania cesty v ideálnej premávke je 6 hodín 24 minút.
Alternatívna trasa z BA do Bibione
Trasa Banská Bystrica – Bratislava – Viedeň – Graz – Villach – Bibione
Táto trasa je dlhá 821 km čas trvania cesty v ideálnej premávke je 8 hodín.
Možné je si zvoliť aj alternatívnu trasu cestu cez Maďarsko. Avšak pri meste Szombately budete musieť zísť z diaľnice a prejsť do susedného Rakúska. Tu sa treba držať v smere na mesto Graz. Tu treba počítať, že si budete musieť zakúpiť nie len maďarskú ale aj rakúsku diaľničnú známku. Je to však stále výhodné a časovo úsporné riešenie.
Trasa z BB cez Maďarsko do Bibione
Ak cestujete z východného Slovenska z miest Košice alebo Poprad, jednoznačne zvoľte trasu cez Maďarsko. Nemá zmysel cestovať do hlavného mesta a ďalej cez Rakúsko. Jednoduchšia a v tomto prípade aj kratšia, je trasa cez Maďarsko. Treba však rátať s diaľničnými poplatkami v Slovinsku. Cena týždennej diaľničnej známky je 15 eur.
Trasa z Košíc – Miškovec – Budapešť – Székesfehérvár – Keszthely – Maribor – Terst – Bibione
Táto trase je dlhá 922 km, čas trvania cesty v ideálnej premávke je 9 hodín.
Trasa z Popradu – Banská Bystrtica – Bratislava – Viedeň – Graz – Villach – Bibione
Pre Slovákov žijúcich v okolí Popradu je najlepšie zvoliť si trasu cez Bratislavu. Na rozdiel od Košičanov je pre nich táto cesta atraktívnejšia, vzhľadom na ušetrené výdavky vynaložené na maďarskú diaľnicu. Táto trasa je dlhá 922 km, čas trvania cesty v ideálnej premávke je 9 hodín 28 minút.
Diaľničné poplatky v Maďarsku
Cena za 10-dňovú diaľničnú známku v Maďarsku pre osobné vozidlá je necelých 11 eur. Cena diaľničnej známky pre motocykle je 4,5 eur. Známky je možné zakúpiť si v kioskoch na hranici, alebo ktorejkoľvek benzínovej pumpe. Bez zakúpenej diaľničnej známky určite nevchádzajte na diaľnicu, pokuty sa pohybujú v desiatkach eur.
Vodič môže ísť v obci maximálnou rýchlosťou 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na diaľniciach je maximálna povolená rýchlosť 130 km/h. Na diaľniciach s troma jazdnými pruhmi je maximálna povolená rýchlosť 150 km/h.
Zopár rád na záver
V Taliansku platí zákaz fajčenia vo vozidle v prítomnosti tehotnej ženy alebo dieťaťa do 12 rokov. V obciach či už v Taliansku, Rakúsku a Maďarsku je maximálne povolená rýchlosť 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na diaľniciach je maximálna povolená rýchlosť 130 km/h. Na diaľniciach s troma jazdnými pruhmi je maximálna povolená rýchlosť 150 km/h.