BRATISLAVA 13. júna – Plánujete stráviť svoju letnú dovolenku v Chorvátsku? Pripravili sme pre vás zopár užitočných rád.
Chorvátsko už dlhé roky patrí medzi obľúbené destinácie Slovákov. Dôvodov je hneď niekoľko. Relatívne priaznivé ceny, možnosť dohovoriť sa aj bez znalosti cudzieho jazyka a jednoduchá dostupnosť k Jadranskému moru.
Výber trasy do prímorského Chorvátska závisí od konkrétnej destinácie. Dovolenkári sa môžu rozhodnúť medzi viacerými alternatívami, a to rakúskymi a maďarskými diaľnicami, alebo cestovaním mimo diaľnic cez Maďarsko.
Čas príchodu na hranicu Chorvátska je v prípade zvolenia si trasy po diaľnici v oboch prípadoch približne rovnaký. Vo väčšine prípadov platí, že maďarské diaľnice sú v porovnaní s tými rakúskymi prázdnejšie, pretože rakúsku diaľnicu využívajú aj motoristi smerujúci za dovolenkou do Talianska.
Cesta do Chorvátska cez Maďarsko
Ak si zvolíte trasu do Chorvátska cez Maďarsko, treba rátať s tým, že sa cesta môže predĺžiť o niekoľko desiatok minút. Pre nedokončený úsek diaľnice je nutné využiť cesty cez dediny. Je to však veľmi relatívne. V Rakúsku môžete naopak naraziť na opravovaný úsek s obmedzenou rýchlosťou.
Najlepšie je si v deň odchodu skontrolovať prostredníctvom Online navigácie aktuálnu situáciu, prípadne dopravné obmedzenia a až potom si zvoliť trasu.
Ak dovolenkári vyrážajú z okolia Bratislavy, najlepšou alternatívou je vydať sa po diaľnici E65 smer Szombathely, následne Körmend, Zalaegerszég, pred Nagykanyzsa je najlepšie sa držať v smere Letenye HR – Goričan a tu prejsť do Chorvátska. Vyhnete sa tak prejazdu cez spoplatnenú slovinskú diaľnicu a ušetríte desiatky eur.
Trasa do Chorvátska cez Maďarsko
V Maďarsku je tohtoročný poplatok za 10-dňovú diaľničnú známku pre osobné vozidlá necelých 11 eur. Cena diaľničnej známky pre motocykle je 4,5 eur. Známky je možné zakúpiť si v kioskoch na hranici, alebo ktorejkoľvek benzínovej pumpe. Je potrebné si ju zaobstarať pred vjazdom na spoplatnenú diaľnicu, inak hrozí motoristom pokuta.
Pohodlnejšou alternatívou je zakúpenie si diaľničnej známky cez internet. Platnosť e-známky platí od počiatočného dátumu označeného kupujúcim na ďalších 9 dní, spolu na 10 kalendárnych dní, v 10. deň do 24. hodiny.
Podrobné trasy cez Maďarsko
Bratislava – Zagreb, dĺžka trasy je 406 km, čas trvania cesty v ideálnej premávke je 4h 35min.
Bratislava – maďarský hraničný priechod – Rajka – diaľnica na Budapešť – diaľničný výjazd Mosonmagyaróvár – Csorna – Szombathely, treba sa držať mimo centra – Körmend – Zalaegerszeg, treba sa držať mimo centra – Nagykanizsa, smer Zagreb – hraničný priechod do Chorvátska – Letenye / Goričan – Zagreb/alebo iná cieľová destinácia
Banská Bystrica – Zagreb, dĺžka trasy je 537 km, čas trvania cesty v ideálnom prípade je 6h 7min.
Banská Bystrica – Komárno – maďarský hraničný priechod – Székesfehérvár – po diaľnici E71 na Zagreb – hraničný priechod do Chorvátska – Letenye / Goričan – Zagreb/alebo iná cieľová destinácia
Poprad – Zagreb, dĺžka trasy je 653 km, čas trvania cesty v ideálnom prípade je 7h 32min
Poprad – Nitra – Komárno – maďarský hraničný priechod – Székesfehérvár – Siófok – po diaľnici E71 na Zagreb – hraničný priechod do Chorvátska – Letenye / Goričan – Zagreb/alebo iná cieľová destinácia
Košice – Zagreb, dĺžka trasy je 627 km, čas trvania cesty v ideálnom prípade je 6h 14min
Košice – Miškovec – Mezőkövesd – Budapešť – Székesfehérvár – po diaľnici E71 na Zagreb – hraničný priechod do Chorvátska – Letenye / Goričan – Zagreb/alebo iná cieľová destinácia
Cena pohonných látok môže jemne kolísať. Cena benzínu v Maďarsku sa pohybuje okolo 1,32 eura za liter. Cena dieslu je okolo 1,28 eura za liter.
Dodržiavať predpisy sa oplatí
V Maďarsku sa oplatí dodržiavať povolenú rýchlosť a mať zakúpenú diaľničnú známku. V opačnom prípade hrozí pokuta, ktorá môže celú dovolenku nielen predražiť, ale aj znepríjemniť.
V prípade nezakúpenia si diaľničnej známky sa pokuta môže vyšplhať až na sumu 90 eur.
Maximálna rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rýchlostných cestách 110 km/h, na diaľniciach 130 km/h. Vo všeobecnosti platia rovnaké pravidlá a povinná výbava ako na Slovensku. Deti do 12 rokov a osoby menšie ako 150 cm nemôžu pri jazde sedieť na predných sedadlách.
Cesta cez Rakúsko
Ak ste sa rozhodli cestovať cez Rakúsko, za 10-dňovú diaľničnú známku tento rok motoristi zaplatia 9,20 eur. Je možné si ju zakúpiť buď na čerpacích staniciach alebo cez internet. Rakúske diaľničné známky na tento rok majú žltú farbu.
Rakúsky správca diaľnice ASFINAG zaviedol možnosť zakúpenia si elektronických diaľničných známok pre osobné vozidlá do 3,5 tony a motocykle. Ceny a doba platnosti elektronických diaľničných známok sú rovnaké ako u diaľničných nálepiek.
Na stránke ASFINAG, ktorá je aj v slovenskom jazyku, je možnosť zakúpenia si známky ako fyzická alebo právnická osoba/podnikateľ, ktorému platnosť elektronickej známky plynie po jej uhradení alebo zvolení si dní podľa potreby. Bežný dovolenkár je v tomto ohľade limitovaný.
Rakúsky zákon uplatňuje vrátenie tovaru zakúpeného cez internet do 14 dní. Keďže aj e-známka podlieha tomuto zákonu, je platná až po 18 dňoch. Informovalo Rakúsko.sk.
V prípade, že máte na vozidle primontovanú on board kameru, určite ju vypnite. Pri nevhodnom použití záznamu môže hroziť pokuta v tisíckach eur.
Trasa cez Rakúsko po diaľniciach
Trasa zo Slovenska cez Rakúsko vedie cez Viedeň, Graz, cesta pokračuje diaľnicou A2 smerom na Klagenfurt/Villach, slovinský hraničný priechod Šentilj, smer Maribor, Zagreb a následne podľa cieľovej destinácie.
Za týždennú diaľničnú známku v Slovinsku zaplatíte 15 eur. Za jazdu po slovinských diaľniciach bez platnej diaľničnej známky môžete dostať pokutu vo výške od 300 eur do 800 eur.
V Rakúsku platí to isté čo v Maďarsku, nedodržiavanie maximálnych povolených rýchlostí či nezakúpenie si diaľničnej známky, môže dovolenkový rozpočet navýšiť o stovky eur. Preto ak vozidlo disponuje tempomatom, je to ideálna možnosť ho využiť.
Poplatky a mýto v Chorvátsku
Pri prekročení chorvátskych hraníc na mýtnej stanici dostanete kartičku. Pri výjazde z diaľnice je potrebné ju odovzdať a zaplatiť poplatok za prejazd. Možností úhrady je viacero: v hotovosti, kartou, v eurách či chorvátskych kunách.
Pri schádzaní z diaľničného úseku k mýtnej stanice je dobré si ustrážiť informačné tabule upozorňujúce vodičov na rozdelenie jazdných pruhov podľa spôsobu platby. Pruhy, v ktorých sa platí platobnou kartou, sú zväčša rýchlejšie.Cena mýta je rôzni, zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 50 eur, v závislosti od destinácie a dĺžky trasy najazdenej na diaľnici.
Moderný systém ENC
Predplatenie si elektronického mýta (ENC) je spôsob, ktorým ušetríte až 21% z diaľničných poplatkov v Chorvátsku, ale aj čas strávený na mýtnej stanici. Mýtna jednotka sa dá zakúpiť na čerpacích staniciach či diaľničných priechodoch. Je prenosná a nevzťahuje sa výhradne na jedno osobné vozidlo (do 3,5 tony), preto je najlepšie ju neprilepiť na čelné sklo, ale položiť na palubovku vozidla. Za 100 kún (13,50 eur) vám tak nabijú kredit v hodnote 127,78 kuny (17,25 eur).
Ceny benzínu sa v Chorvátsku rôznia. Platí však, že ak plánujete dovolenku stráviť na niektorom z ostrovov, natankujte si palivo na pevnine a ušetríte peniaze. Cena za liter benzínu sa môže pohybovať okolo 1,44 eura a za diesel 1,32 eur.
Slovenskí policajti budú pomáhať slovenským dovolenkárom
Aj v tejto letnej sezóne budú pôsobiť v Chorvátsku slovenskí policajti. Ich úlohou bude poskytovať slovenským turistom pomoc a asistenciu, monitorovať prácu chorvátskej polície so slovenskými občanmi, predchádzať prípadným incidentom zapríčineným slovenskými turistami.
Dvojica slovenských policajtov bude v meste Makarska a Krk. Informovalo Ministerstvo vnútra SR.
Pred vycestovaním je vhodné skontrolovať si vozidlo, potrebné doklady ako je občiansky preukaz, vodičský preukaz a doklad o cestovnom poistení. Ak sa cestuje s deťmi, je potrebné, aby každé jedno malo svoj vlastný cestovný pas. Platnosť závisí od veku dieťaťa.