Cestní dopravcovia z krajín V4 chcú, aby boli opäť zavedené povolenky medzi Európskou úniou a Ukrajinou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ČESMAD hrozí celoštátnym štrajkom autodopravcov
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Najväčšie organizácie cestných dopravcov z krajín V4 v najbližších dňoch spoločne požiadajú Európsku komisiu a národné vlády o znovuzavedenie povoleniek medzi Európskou úniou a Ukrajinou.

Dohodli sa na tom vo štvrtok zástupcovia združení cestných dopravcov z Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska počas videodiskusie o postupe pri riešení situácie so zrušením bilaterálnych povoleniek.

Dopravcom vadia ukrajinské kamióny

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia, ktoré konferenciu zorganizovalo, zároveň informovalo, že sa dohodli aj na ďalšom postupe v súvislosti s rezervačným systémom zavedeným ukrajinskou stranou a jeho optimalizáciou.

„Tieto kroky budú samozrejme úzko koordinované v spolupráci s ukrajinským združením cestných dopravcov,“ dodal na sociálnej sieti ČESMAD Slovakia.

Cestným dopravcom sa nepáči nárast počtu ukrajinských kamiónov po zrušení povoleniek medzi EÚ a Ukrajinou.

Ráž bude chcieť otvoriť tému

Ministerstvo dopravy SR informovalo, že podľa aktuálne platnej dohody v rámci celej Európskej únie sa povolenky od ukrajinských dopravcov nebudú vyžadovať do 30. júna 2024.

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) sa bude na najbližšom rokovaní ministrov v Bruseli snažiť otvoriť tému skoršieho opätovného zavedenia systému povoleniek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž ml
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovMinisterstvo dopravy SR