V slovenských vlakoch niekedy ani nebadať, že svet bojuje s pandémiou koronavírusu. Možno v nich cestuje o niečo menej ľudí než predtým, no nie všetci majú rúška a dezinfekciu na ruky by ste tiež márne hľadali.
Dezinfekciu štát neprikazuje
Vo vlakoch Železničnej spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa dezinfekcia nenachádza. Ako pre webnoviny povedal hovorca spoločnosti Tomáš Kováč, v každom vlaku, ktorý má toaletu, je tečúca voda a mydlo, ktoré je podľa odborníkov najúčinnejším spôsobom boja proti koronavírusu.
Dodal, že dopravcovia nedostali nariadenie, aby zabezpečili do vlaku dezinfekčné prostriedky na ruky. Kováč pripomenul, že dodanie dezinfekcie do každého nášho vozňa by bolo technicky náročné a drahé, keďže ZSSK denne vypravuje asi 1 500 vlakov.
RegioJet dezinfekciu má
Vo vlakoch druhého dopravcu RegioJet sa však dezinfekcia nachádza aj napriek tomu, že predpisy to nevyžadujú.
„Cestujúci majú vo vlakoch i autobusoch RegioJet behom celej cesty k dispozícii dezinfekciu, ktorá je umiestená namiesto mydla na každej toalete,“ povedal pre Webnoviny hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj.
Dodal, že dezinfekcie sa rozhodli do vlakov umiestniť ešte v marci v záujme vyššej bezpečnosti prepravy pasažierov.
Bez rúška vás vykážu
Rúška sú vo vlakoch povinné, toto pravidlo sa však ťažko vymáha.
ZSSK uviedla, že pri nákupe cestovných dokladov a vo vlaku musia mať všetci ochranné rúška, prípadne si ústa a nos prekryli šatkou či šálom. „V prípade, že tak neurobia, vlakvedúci má možnosť ich vylúčiť z prepravy,“ upozornil Kováč.
Dvojmetrový odstup ZSSK odporúčajú, no žiadna norma ani nariadenie ho neprikazujú. Podobne je to aj vo vlakoch RegioJetu. „Cestujúci má povinnosť, pokiaľ napríklad nekonzumuje občerstvenie, mať behom cesty nasadené rúško,“ uviedol Ondrůj.
Pripomenul, že na území Českej republiky táto povinnosť končí od 1. júla.
Dezinfekcia nie je ani na staniciach
Dezinfekciu na ruky nenájdete ani na železničných staniciach. Ako webnoviny informovala hovorkyňa Železníc SR (ŽSR) Ria Feik Achbergerová, „v priestoroch železničných staníc a priestoroch slúžiacich cestujúcej verejnosti vykonávajú zvýšenú hygienickú údržbu, najmä na často používaných plochách ako kľučky alebo zábradlia“.