Cestovné poriadky prímestských autobusov v Banskobystrickom kraji sa zmenia až začiatkom roka. Cestujúcich poteší cestovanie zadarmo

Banskobystrický samosprávny kraj
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

K zmenám v cestovných poriadkoch prímestskej autobusovej dopravy v Banskobystrickom kraji dôjde výnimočne až začiatkom roka 2024. Dôvodom je očakávané spustenie integrovaného dopravného systému a s ním súvisiace nevyhnutné kroky. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) aj Organizátor IDS BBSK prosia verejnosť o trpezlivosť a pochopenie.

Ako ďalej informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, cestovanie v prímestskej autobusovej doprave bude počas celého januára pre všetkých bezplatné.

Zmena bude len formálna

Zapracovanie požiadaviek cestujúcej verejnosti a reflektovanie na zmeny v grafikone vlakovej dopravy sa uskutoční v čo najskoršom možnom termíne, najskôr však musí prebehnúť komplexná zmena na integrovaný dopravný systém. Od 10. decembra sa preto zmenia cestovné poriadky prímestskej autobusovej dopravy len formálne. Tieto zmeny budú spočívať v aktualizácii tzv. negatívnych značiek na nadchádzajúce kalendárne obdobie 2023/2024.

„Dôvodom tohto opatrenia je potreba plynulého prechodu zo súčasného poskytovania dopravnej obslužnosti na nový dopravný systém. Takáto systémová zmena si vyžaduje opatrenia vo forme konštrukcie databáz, nastavovania tarifného systému, odbavovacích systémov cestujúcich, nastavovanie obehov vozidiel, započatie licenčného konania a pod., ktoré však nie sú možné v prípade neustále sa meniacich cestovných poriadkov a s tým spojeného rozsahu poskytovaných služieb,“ objasnil Radoslav Vavruš, predseda predstavenstva spoločnosti Organizátor IDS BBSK, ktorá bude mať od nového roka prímestskú autobusovú dopravu v kraji na starosti.

Lepšie, modernejšie a účelnejšie fungovanie

Na nastavení nových systémov pracuje Organizátor IDS BBSK intenzívne už niekoľko mesiacov, zmrazenie stavu cestovných poriadkov bolo preto nevyhnutnosťou. Predseda BBSK Ondrej Lunter zdôraznil, že verejná prímestská autobusová doprava bude v novom systéme fungovať lepšie, modernejšie a účelnejšie. Pribudne možnosť platby kartou vo všetkých prímestských autobusoch, tiež výrazné zľavy pre pravidelných cestujúcich vo forme predplatných časových lístkov.

„Počas celého januára budú všetky prímestské autobusy v našom kraji pre všetkých cestujúcich zadarmo. Tí, ktorí si do konca januára v e-shope na webe www.idsbbsk.sk kúpia akýkoľvek predplatný lístok, dostanú k nemu automaticky aj ďalších 30 dní cestovania zadarmo,“ doplnil župan.

Všetky informácie nájdu cestujúci na webe www.idsbbsk.sk, navštíviť tiež môžu zákaznícke centrá IDS BBSK v Banskej Bystrici, vo Zvolene, Brezne, Žiari nad Hronom, Tornali, Veľkom Krtíši, Rimavskej Sobote a Lučenci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka ŠtepánekováOndrej Lunter
Firmy a inštitúcie Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)