Aj tichá zóna a dámske kupé, zmena cestovného poriadku priniesla nové služby vo vlakoch ZSSK

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak, rýchlik
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Cestujúci môžu využívať nové služby vo vybraných diaľkových vlakoch na hlavnej domácej trase medzi Bratislavou a Košicami. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zavádza od nedele 9. júna s druhou aktualizáciou cestovného poriadku v expresoch Tatran tzv. tichú zónu a dámske kupé.

Tichá zóna

Upravený grafikon podľa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) ovplyvnili aj rozbehnuté modernizácie a výluky na železničnej infraštruktúre. „Tichá zóna umožní zákazníkom ZSSK cestovať v tichu, bez rušivého hluku spôsobeného ďalšími cestujúcimi a používaním elektronických zariadení,“ informoval národný vlakový osobný dopravca.

Služba bude k dispozícii denne v expresoch Tatran 600 až 613 medzi Bratislavou hlavnou stanicou a Košicami cez Žilinu a 622 na linke Martin – Bratislava. Vo vlaku 624 tiež z Martina do Bratislavy ju možno využívať cez víkendy a sviatky a vo vlaku 627 z Bratislavy do Vrútok denne okrem nedele a s výnimkou 29. augusta.

Služba bude vo vozni 1. triedy číslo 2, v kupé číslo 3, ktorý bude označený piktogramom,“ priblížila ZSSK.

Dámska jazda vo vlaku

Na svoje si prídu aj ženy, ktoré môžu absolvovať po železnici dámsku jazdu v špeciálnom kupé. To je vyhradené iba pre ne, je v ňom zakázaná preprava mužov a chlapcov od dovŕšeného 10. roku veku.

Dámske kupé je radené tiež v expresoch Tatran 600 až 613 na trase Bratislava – Košice a späť, ako aj vo vlakoch 621 na linke Bratislava – Poprad-Tatry, 622 Martin – Bratislava, 623 Bratislava – Vrútky, 624 Martin – Bratislava, 626 Poprad-Tatry – Bratislava a 627 Bratislava – Vrútky.

Služba bude vo vozni 2. triedy číslo 2 resp. číslo 3, v kupé číslo 4,“ dodala ZSSK.s tým, že je takisto označený piktogramom.

Výluky a modernizácia infraštruktúry

Zmeny vlakových spojov sú upravené aj s ohľadom na aktuálne výluky a modernizácie na železničnej infraštruktúre.

Ide napríklad o trať Bratislava – Nové Zámky – Zvolen – Banská Bystrica, kde z dôvodu začiatku výlukových prác v úseku Hronský Beňadik – Nová Baňa budú zrušené vlaky R 800 Poľana – Gemeran na linke Košice – Zvolen – Nové Zámky a 801 Poľana – Gemeran na linke Nové Zámky – Zvolen Košice,“ vysvetlila hovorkyňa ŽSR Vladimíra Bahýlová.

Zároveň priame lôžkové vozne budú pridané do existujúcich nočných vlakov EN 443 a bahýlová442 Slovakia na trase medzi Košicami a Prahou.

Osem párov rýchlikov 8XX Urpín (830 – 845, 861, 15843, 17840) na linke Bratislava hlavná stanica – Zvolen – Banská Bystrica a späť pre výluku v úseku Kozárovce – Nová Baňa nahradia autobusy. „V prípade regionálnej dopravy bude sedem párov osobných vlakov nahradených autobusmi v úseku Kozárovce – Žarnovica a opačne,“ uviedla hovorkyňa štátneho operátora železničnej infraštruktúry.

Jazdy historickým vláčikom

Na základe záujmu cestujúcich grafikon zohľadňuje aj predĺženie trasy u zrýchlených vlakov v úseku Banská Bystrica – Mlynky až po Margecany. „Cestujúcim sa tak sprístupnia okolité regióny, ale aj oblasť Slovenského raja,“ podotkla Vladimíra Bahýlová.

Na oravskej železnici Kraľovany – Trstená je od 9. júna do 27. októbra zaradený cez víkendy a sviatky cyklovozeň. Od 9. júna do 1. septembra sú posilnené aj letné spoje vo Vysokých Tatrách na trati Starý Smokovec – Tatranská Lomnica, kde bude dvanásť nových spojov.

V úseku Starý Smokovec – Tatranská Lomnica sa cestujúci môžu zasa tešiť aj na letné jazdy historickým vláčikom Kométa. Postará sa o ne dopravca Železničné múzeum SR zaradením šiestich vlakov.

Železničné múzeum Slovenskej republiky v spolupráci s občianskym združením Tatranské historické električky pripravujú už niekoľkýkrát po sebe počas leta každú sobotu a nedeľu jazdy historických elektrických vlakov medzi Popradom, Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou,“ povedal riaditeľ Železničného múzea Michal Tunega. „Tatranské elektrické železnice sú súčasťou našich veľhôr už vyše 115 rokov a naše historické železničné vozidlá dotvárali ich kolorit dlhé desaťročia 20. storočia,“ dodal.

V grafikone sa už tradične zohľadňujú aj spoje, ktoré budú vypravené počas púte v Levoči 6. a 7. júla. Počas tohto víkendu bude úsek Spišská Nová Ves – Levoča posilnený o 28 vlakových spojení.

Z dôvodu výlukových prác, ktoré prebiehajú na východe v úseku Humenné – Strážske, budú tento rok zrušené tradičné letné vlaky v úseku Prešov – Humenné – Stakčín. Ide celkovo o štyri vlakové spoje kategórie REX 1691, 1692, 1693 a 1694,“ poznamenala Vladimíra Bahýlová.

Na trati Michaľany – Trebišov bude doplnených osem nových spojov osobných vlakov v pracovné dni.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Železnice Slovenskej republiky (ŽSR)Železničná spoločnosť Slovensko