Cestujúci uviazli na nemeckých letiskách, pre štrajk letiskového personálu zrušila Lufthansa viac ako tisíc letov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Cestovné plány muselo zmeniť alebo ich úplne zrušiť asi 134-tisíc cestujúcich. Foto: SITA/AP

Viac ako tisíc letov spoločnosti Lufthansa bolo v stredu zrušených v dôsledku jednodňového štrajku pozemného personálu týchto aeroliniek.

Cestovné plány muselo zmeniť alebo ich úplne zrušiť asi 134-tisíc cestujúcich. Už v utorok bolo zrušených najmenej 47 letov.

Zamestnanci žiadajú vyššie platy

Najviac zasiahnuté boli hlavné uzly Lufthansy vo Frankfurte nad Mohanom a Mníchove. Lety však boli zrušené aj v Düsseldorfe, Hamburgu, Berlíne, Brémach, Hannoveri, Stuttgarte a Kolíne nad Rýnom.

Letecká spoločnosť odporučila postihnutým pasažierom, aby neprichádzali na letiská, pretože väčšina tamojších prepážok aj tak nebude v prevádzke.

Nemecký odborový zväz vyzval pozemný personál leteckej spoločnosti Lufthansa, aby v stredu vstúpil do jednodňového štrajku v spore o platy. Výzva sa podľa odborového zväzu servisných pracovníkov ver.di vzťahovala na všetky pobočky Lufthansy v Nemecku.

Štrajk sa koná uprostred rokovaní o mzdách pre približne 20-tisíc zamestnancov logistických, technických a nákladných dcérskych spoločností leteckej firmy.

Štrajk ako bežná súčasť vyjednávaní

Odborový zväz ním chce zvýšiť tlak na Lufthansu pred ďalším kolom rokovaní 3. a 4. augusta. Ver.di vyzýva na zvýšenie platov o 9,5 % v tomto roku a tvrdí, že ponuka Lufthansy zo začiatku tohto mesiaca, ktorá by zahŕňala dohodu na 18-mesačné obdobie, zďaleka nespĺňa jeho požiadavky.

Ako pripomína agentúra AP, takéto „varovné štrajky“ sú v Nemecku bežnou taktikou v pracovných rokovaniach a zvyčajne trvajú niekoľko hodín až jeden alebo dva dni.

Tento štrajk pritom prichádza v čase, keď letiská v Nemecku aj inde čelia narušeniu prevádzky a dlhým radám na bezpečnostných kontrolách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Lufthansa