Cestujúci v Bratislavskom kraji prídu o mnohé autobusové spojenia a čakajú ich zmeny, môže za to nový železničný poriadok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autobus v Bratislave
Foto: ilustračné, /www.facebook.com/DPBratislava

Bratislavská integrovaná doprava (BID) ako organizátor Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) reaguje na návrh cestovných poriadkov predložených spoločnosťou ZSSK. Ako informuje hovorkyňa BID Eva Vozárová, ide o zmeny pre roky 2022/2023, ktoré majú vstúpiť do platnosti 11. decembra 2022.

„Navrhované zmeny sú zásadné a po ich prijatí bude potrebné rovnako zásadne zmeniť aj cestovné poriadky regionálnej autobusovej dopravy z dôvodu zachovania nadväzností na vlaky,“ uviedla.

Cestujúcich čakajú zmeny

Pozitívom zmien je podľa Vozárovej zavedenie 60-minútového intervalu počas voľných dní aj na linkách, kde boli intervaly dlhšie. „Na pezinskom a seneckom smere budú vlaky jazdiť rovnomernejšie a pravidelnejšie, čo je rovnako vítané,“ vysvetlila.

Rozsiahlymi zmenami však podľa nej mnohí obyvatelia obcí v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) prídu o spojenia, ktoré využívali a budú si musieť vybudovať nové cestovné návyky. Okrem zmeny časov odchodov príde aj k zrušeniu zastavovania regionálnych expresov na významných prestupných miestach v IDS BK – v Šenkviciach, v Ivanke pri Dunaji, Bernolákove a Senci.

„Cestujúci tak budú musieť namiesto zrýchlených vlakov použiť klasické osobné vlaky, čo im predĺži cestovný čas,“ zdôraznila Vozárová,

Znížená ponuka spojov

Podľa predsedu predstavenstva BID Branislava Masaroviča odborníci v BID zodpovední za dopravné plánovanie predpokladajú výrazne zníženú ponuku spojov predovšetkým v ranných časoch na úsekoch Senec – Bratislava.

„Z tohto dôvodu budeme súčinní argumentačne a pokúsime sa partnera presvedčiť konkrétnymi návrhmi, ako využiť možnosti dopravy k maximálnej spokojnosti cestujúcich. Musíme zamedziť prestupu ľudí z vlakovej dopravy do áut,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Vozárová
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko