Cestujúcich v Bratislave môže v najbližších rokoch voziť až 40 nových nízkopodlažných električiek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Nová električka a trolejbus
Nová električka (v popredí) a hybridný trolejbus (v pozadí) počas brífingu hlavného mesta a Dopravného podniku Bratislava (DPB) v Depe Jurajov dvor, na ktorom predstavili novú bratislavskú električku a hybridný kĺbový trolejbus. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Cestujúcich mestskou hromadnou dopravou v Bratislave by mohlo v najbližších rokoch voziť ďalších 40 nových nízkopodlažných električiek. Dopravný podnik Bratislava (DPB) vyhlásil dve verejné obstarávania, ktorých predmetom sú jednosmerné aj obojsmerné električky s dĺžkou do 32,5 metra v štandarde, ktorý je už cestujúcim dobre známy vrátane kamerového a moderného informačného systému.

Nové hybridné trolejbusy aj električky

Informoval o tom hovorca DPB Jozef Vozár s tým, že verejné obstarávania prichádzajú po tom, ako DPB tento rok zaradil do premávky 50 nových hybridných trolejbusov a 30 električiek. Jednou zo zákaziek je obstaranie 20 kusov nových nízkopodlažných jednosmerných električiek s minimálnou obsadenosťou 240 cestujúcich.

Predpokladaná hodnota zákazky je 71,4 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). DPB plánuje obstarať aj 20 kusov nových nízkopodlažných obojsmerných električiek s predpokladanou hodnotou 78,7 mil. eur bez DPH.

Predmet prvej objednávky

„Obojsmerné električky dnes využívame na linke 3, ktorá zatiaľ nemá plnohodnotné obratisko pre obrat jednosmerných vozidiel. Výrazne nám pomáhajú aj v prípade výluk, vďaka nim môžeme zachovať ekologickú premávku električiek aj tam, kde by inak museli premávať náhradné autobusy,“ objasnil hovorca.

Výsledkom verejných obstarávaní budú rámcové dohody, v zmysle ktorých bude plnenie zabezpečené na základe jednej alebo viacerých objednávok, a to v závislostí od možností financovania nákupu nových vozidiel. V prípade získania financovania bude predmetom prvej objednávky 10 kusov električiek. Zákazky sú nastavené na financovanie z eurofondov, predovšetkým z Plánu obnovy a odolnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Vozár
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava