Čínsky Nový rok znižuje kapacity a dvíha ceny prepravy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
2019
Foto: GettyImages

Ceny rastú v lodnej aj leteckej preprave, no i tak sa predlžuje a často mešká

Pre Číňanov je oslava Nového roka veľkou udalosťou. V tomto roku pripadá na 5. februára. Privítanie Roku prasaťa bude trvať niekoľko dní, oslavy by mali skončiť 19. februára.

Prepravné služby však tento sviatok zasahuje v predstihu a chvíľu trvá, kým následky odoznejú.

Ako uviedol prokurista Geis CZ Air+Sea David Knobloch, výsledkom je obmedzenie kapacít a prepravných služieb medzi Čínou a Európou. „To, samozrejme, ovplyvňuje ceny služieb,“ poznamenal Knobloch.

Kapacita klesá, ceny rastú

Lodiari znižujú kapacity na pravidelných linkách od 5. do 8. týždňa roka a to častokrát až o 30 %. V niektorých čínskych prístavoch a termináloch dopravcovia bojujú aj s nedostatkom prázdnych kontajnerov.

Táto situácia má vplyv aj na nárast námorných sadzieb, a to už od decembra minulého roka.

Zvýšeným cenám od polovice januára 2019 čelí aj odvetvie leteckej dopravy.

Z dôvodu obmedzovania kapacít pred oslavami čínskeho nového roka sú lety do Európy plne vyťažené. Na voľné miesto na pravidelných linkách je nutné čakať a dochádza k významnému predĺženiu štandardnej doby prepravy (až o 50 %) a k častým oneskoreniam,“ upozornil Knobloch.

Situácia sa upokojí začiatkom marca

Od 4. týždňa roka je navyše v Číne znižovaná aj kapacita pozemnej prepravy, takže mnohokrát nie je možné využiť RFS linky, prípadne vnútroštátny ekonomický servis.

Táto situácia má za následok zníženie dopravného v opačnom smere. Na linkách z Európy do Číny sú v tomto období ponúkané špeciálne sadzby tak, aby sa zefektívnilo vyťaženie existujúcej kapacity.

Očakávame, že k upokojeniu situácie vo vývoji cien dôjde začiatkom marca, až sa opäť ustáli situácia v Číne,“ uzavrel Knobloch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať