Diaľničiari po tretíkrát musia znova vyhodnotiť víťaza mýtneho tendra, súťaž trvá vyše dvoch rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NDS, elektronické mýto, diaľnice
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) musí znova, už tretíkrát, vyhodnotiť tender na vybudovanie nového elektronického mýtneho systému a poskytovanie služieb technickej podpory.

Výsledok treba prehodnotiť

Rozhodol o tom Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) na základe námietok proti predošlému opakovanému vyhodnoteniu ponúk. NDS o tom informovala s tým, že vo verejnej súťaži, trvajúcej dva a pol roka, preto stále nemôže vyhlásiť víťaza.

„Tendrový úrad pre tento moment rozhodol, že výsledok tendra máme znova prehodnotiť. Národná diaľničná spoločnosť rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie rešpektuje,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Diaľničiari v takmer dvestostranovom zdôvodnení ÚVO identifikovali viacero závažných chýb, ktoré žiadujú od úradu odstrániť.

Opakované vyhodnotenie súťaže

„Zároveň sme okamžite pristúpili k opakovanému vyhodnoteniu verejnej súťaže. Súťažné ponuky sa vyhodnocovali multikriteriálne,“ podotkla Žgravčáková.

Aktuálne rozhodnutie ÚVO bude mať vplyv na nastavený časový harmonogram implementácie nového mýta na Slovensku. Aktualizovaný harmonogram predstaví NDS v priebehu nasledujúcich dní.

NDS po opätovnom vyhodnotení ponúk v mýtnom tendri 24. januára za úspešného uchádzača znovu určila českú spoločnosť CzechToll, s.r.o., s navrhnutou cenou 13,8 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Pomer ceny a kvality

Podľa diaľničiarov ponúkla najlepší pomer ceny a kvality za celú zákazku. Subdodávateľom CzechTollu je spoločnosť SkyToll, a. s., ktorá vyberá mýto na Slovensku.

Na druhom mieste zostala medzinárodná skupina dodávateľov Vendeka Group na čele s českou spoločnosťou Optokon, a. s., s cenou 15,8 milióna eur a na treťom slovenská firma Data System Soft 2, spol. s r.o., s ponukou zhruba 38,4 milióna eur bez DPH.

Celková cena zákazky mala pri hodnotení váhu maximálne 65 bodov a odozva služieb prevádzkovej podpory elektronického mýtneho systému 35 bodov.

Odhadovaná hodnota zákazky plánovanej na viac ako jedenásť rokov bola 41,8 milióna eur bez DPH, vrátane opcie na päť rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie CzechTollNDS Národná diaľničná spoločnosťSkyTollÚVO Úrad pre verejné obstarávanie