Diaľnicu D3 na Kysuciach treba podľa ÚHP dokončiť, prioritu to má z dvoch dôvodov

D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec
Výstavba úseku D3 na Kysuciach. Foto: NDS.

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) odporúča dostavať zvyšné úseky diaľnice D3 na Kysuciach. Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) by podľa analytikov z ministerstva financií mala pokračovať vo verejnom obstarávaní správy o hodnotení vplyvov na životné prostredie pre úseky D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto – Čadca, Bukov.

Dokončiť treba aj štúdiu uskutočniteľnosti

Podporujú tiež dokončenie a zverejnenie novej štúdie uskutočniteľnosti pre dostavbu troch úsekov D3.

„V úsekoch Žilina – Kysucké Nové Mesto a Oščadnica – Čadca treba preveriť navrhnuté riešenie a v úseku Kysucké Nové Mesto – Oščadnica nájsť spoločensky dostatočne návratné technické riešenie,“ navrhuje ÚHP. Inštitúcia o tom informovala vo štvrtok na sociálnej sieti.

„Dokončenie diaľnice je prioritou z dvoch dôvodov – súčasná cesta kapacitne nestačí a do roku 2030 musíme dobudovať transeurópsku dopravnú sieť (TEN-T),“ uviedol ÚHP. Pre projekt je nevyhnutná aj správa o hodnotení vplyvov na životné prostredie. NDS na ňu podľa analytikov vyhlásila verejné obstarávanie skôr než zverejnila štúdiu uskutočniteľnosti z roku 2014, čím porušila zákon o rozpočtovej zodpovednosti.

Úseky D3 patria medzi priority

NDS pripravuje aktuálnu štúdiu uskutočniteľnosti na výstavbu chýbajúcich 22 kilometrov (z celkových 59 kilometrov) diaľnice D3 v úseku Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto – Oščadnica a výstavbu plného profilu úseku Oščadnica – Čadca, Bukov v dĺžke 4 kilometre, vrátane druhej tunelovej rúry tunela Horelica, za približne 1 mld. eur. Výstavba D3 trvá od roku 1997.

„Štúdia uskutočniteľnosti má vybrať najvhodnejší variant pre úsek Kysucké Nové Mesto – Oščadnica a posúdiť realizovateľnosť ostatných úsekov medzi Žilinou a Čadcou vo vysokom stupni projektovej prípravy v navrhnutom riešení,“ uviedol ÚHP. V harmonograme prípravy a výstavby cestnej infraštruktúry sú chýbajúce úseky D3 v prvej desiatke najdôležitejších projektov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)ÚHP Útvar hodnoty za peniaze