Do predčasného dôchodku odchádza čoraz viac vodičov, cestní dopravcovia navrhujú riešenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodič, autobus
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nedostatok vodičov v cestnej nákladnej a autobusovej doprave spôsobuje aj ich odchod do predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch.

Viac ako tisíc vodičov

Túto možnosť podľa Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia už využilo viac ako tisíc šoférov, pričom na základe prieskumu v tomto roku môže odísť do predčasného dôchodku cez tritisíc profesionálnych vodičov.

„Preto by sme privítali, ak by sa tiež našla možnosť, aby mohli aj popri predčasnom dôchodku slovenskí profesionálni vodiči pracovať,“ uviedol prezident združenia cestných dopravcov Pavol Piešťanský.

Čiastočná záplata

Vládou v stredu schválené nariadenie, ktoré umožní pre nedostatok profesionálnych vodičov na Slovensku udeliť národné víza vodičom autobusov a kamiónov z 15 krajín mimo Európskej únie aj v budúcom roku podľa ČESMAD Slovakia predstavuje žiadanú, ale len čiastočnú záplatu na výrazný nedostatok vodičov v SR.

V budúcom roku bude možné udeliť maximálne 200 národných víz pre vodičov autobusov a 2-tisíc národných víz pre vodičov kamiónov. Začiatkom tohto roka v krajine chýbalo takmer 12-tisíc vodičov nákladných vozidiel a autobusov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Piešťanský
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcov