Do ulíc Bratislavy vyrazia vodíkové autobusy, cestujúci sa nimi odvezú iba na jednej linke (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: Vodíkové autobusy na Slovensku
Tankovanie vodíkového autobusu počas predstavenia flotily plnohodnotných vodíkových autobusov na Slovensku Dopravným podnikom Bratislava (DPB). Bratislava, 31. júl 2023. Foto: SITA/Diana Černaková

Dopravný podnik Bratislava (DPB) nasadí od utorka 1. augusta do premávky ako prvý dopravca vlastné vodíkové autobusy.

Nakúpil ich s využitím prostriedkov z európskych fondov. Informoval o tom v pondelok v tlačovej správe hovorca podniku Martin Chlebovec.

Dojazd viac než 300 kilometrov

Pôjde o štyri autobusy, cestujúci sa nimi budú môcť zviesť na linke 75. Výhodou vodíkových vozidiel je ich dĺžka dojazdu pohybujúca sa na úrovni 350 kilometrov, ako aj doba plnenia, ktorá trvá iba zopár minút.

Vozidlá na báze vodíkovej technológie tak budú môcť doterajšie vozidlá plne zastúpiť. Viac ako polovicu všetkých kilometrov v rámci mestskej dopravy najazdia práve autobusy. Po minulých elektrobusoch, či súčasných projektoch hybridných trolejbusov, tak prišiel dopravný podnik s projektom vodíkových autobusov.

„Okrem toho, že sú moderné, pohodlné, predstavujú tiež ekologické riešenie a prispievajú k zníženiu množstva emisií v našom meste,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Nenávratný finančný príspevok

Podľa jeho slov samospráva systematicky s dopravcom pracuje na vylepšení i modernizácii vozového parku. Vo výbave každého vozidla je klimatizácia interiéru, ako aj kabíny vodiča. Nechýba kamerový systém, nastaviteľné ergonomické sedadlo a chladnička pre vodiča.

Veľké obrazovky budú informovať nielen o trase, ale aj o možnostiach prestupu či obmedzeniach premávky v reálnom čase. Súčasťou vozidiel sú aj determálne sklá i USB zásuvky. „Z vnútra bude autobus okrem nulového hluku na nerozoznanie od dieselových alebo plynových vozidiel,“ opísal predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Dopravný podnik zakúpil autobusy vďaka nenávratnému finančnému príspevku prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu. Zmluvu uzavrel s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Tomuto kroku predchádzala ešte súťaž na dodávateľa vozidiel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin ChlebovecMartin RybanskýMatúš Vallo
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava