Doležal sa stretol s viceprezidentom EBOR, diskutovali o podpore nových PPP projektov na Slovensku (video)

Doležal, Pilloux
Reprofoto: www.facebook.com

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) rokoval s viceprezidentom Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Alainom Pillouxom hlavne o možnej podpore nových stavieb formou PPP projektov.

Rezort dopravy v súčasnosti posudzuje využitie tejto možnosti financovania pri plánovanej výstavbe trasy rýchlostnej cesty R4 od Prešova k hranici s Poľskom či pri rekonštrukcii mostov na cestách prvej triedy.

R4 a mostný program

„Diskutovali sme o rôznych témach, najmä o PPP projektoch, ktoré sú vhodné pre Slovensko. Informoval som o možných PPP projektoch, ktoré posudzujeme, napríklad R4 a aj často diskutovaný mostný program,“ povedal Doležal na sociálnej sieti o rokovaní s viceprezidentom EBOR.

Ministerstvo dopravy s touto bankou dlhodobo spolupracuje pri PPP projektoch, bola partnerom rezortu už v existujúcich projektoch. „Tešíme sa na podporu a pomoc z ich strany pri rozvíjaní nových PPP projektov,“ dodal Doležal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Možnosť na urýchlenie výstavby

Minister dopravy nedávno informoval, že v prípade plánovanej trasy R4 k hranici s Poľskom by náklady mohli dosiahnuť približne miliardu eur. Vzhľadom na obmedzené možnosti zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu využitie PPP označil za jednu z možností ako urýchliť výstavbu.

Podľa jeho odhadu by úseky R4 k hranici s Poľskom, ktoré sa majú stať súčasťou medzinárodného prepojenia Via Carpatia, mohli byť hotové najskôr v roku 2031. Pokiaľ ide o mostný program, Slovenská správa ciest potrebuje na ich opravy ročne 30 mil. eur.

Limituje ich výška dlhu

Výstavba cez PPP sa podľa ministra v dlhodobom horizonte môže javiť ako nákladovo efektívnejšia ako nemať sociálno-ekonomické benefity včas. „Čakať na to, kým na to budeme mať, tiež má svoje náklady, ktoré vplývajú na rozvoj, alebo nerozvoj toho-ktorého regiónu,“ povedal Doležal s tým, že ide o makroekonmické finančné prepočty.

„Čo nás limituje, je výška dlhu, či sa to započítava, nezapočítava. A to je čaro PPP, že to za istých okolností nemusí byť započítané do dlhu, ale to je o miere rizika, ktorú so sebou nesie PPP partner,“ poznamenal. Všetko sa podľa rezortného šéfa týmto spôsobom nedá financovať, lebo to má vplyv na schopnosť splácať výstavbu diaľnic alebo ciest.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alain PillouxAndrej Doležal
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSSC Slovenská správa ciest