Doležal ušetril autodopravcom milióny eur, ČESMAD Slovakia pozitívne hodnotí ministrovu prácu počas pandémie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Združenie ČESMAD Slovakia pozitívne hodnotí prácu ministerstva dopravy pod vedením Andreja Doležala najmä v súvislosti s pandémiou COVID-19. Ako uviedol pre agentúru SITA prvý viceprezident združenia Pavol Piešťanský, s pandémiou sa museli vysporiadať nielen firmy, ale reagovať na ňu musel aj rezort dopravy.

Minister Doležal sa problémov zhostil podľa neho na výbornú, keďže autodopravcom ušetril aj mnoho miliónov eur. Dôležitým bodom celkového hodnotenia autodopravcov však bude fakt, ako sa rezort dopravy popasuje s vytváraním prostredia na zabezpečenie dostatku profesionálnych vodičov a so zvyšovaním podielu ekologických nákladných vozidiel na cestách.

Vniesol istotu

„Za rok pod jeho vedením sa v rezorte uskutočnilo viac ako 100 rokovaní s autodopravcami, kde sa otvárali aktuálne vznikajúce otázky. Minister Andrej Doležal už na začiatku vyhodnotil veľmi citlivo pokles tržieb v sektore cestnej dopravy v čase pandémie a nenaložil na plecia dopravcom plánované rozšírenie spoplatnenia úsekov ciest I. triedy, ani nespustil plánovaný pilotný projekt spoplatnenia ciest II. triedy. Len na tomto kroku dopravcom ušetril viac ako 13 miliónov eur,“ podotkol Pavol Piešťanský.

Podľa ČESMAD Slovakia v čase pandemických opatrení vniesol rezort dopravy usmerneniami do segmentu cestnej dopravy na Slovensku istotu, čím sa odvetvie vyhlo mnohým komplikáciám a vodiči mohli nerušene pracovať. Združenie oceňuje angažovanosť rezortu dopravy za záujmy slovenských dopravcov aj v zahraničí. Okamžitá reakcia do Berlína a Bruselu na kroky Nemecka, ktoré začalo požadovať od profesionálnych vodičov negatívne testy na vstup do krajiny, nebola doteraz vôbec samozrejmosťou.

Prednostné testovanie vodičov

Pavol Piešťanský pozitívne hodnotí, že minister Doležal požiadal o možnosť prednostného testovania vodičov na Slovensku, ktorí potrebovali potvrdenia do Nemecka a ktorému ministerstvo zdravotníctva vyhovelo. Zároveň pripomenul, že rezort promptne reagoval s návrhom na zriadenie testovacích miest v blízkosti slovenských hraníc, ktoré by mohli využívať vodiči medzinárodnej dopravy. Tiež inicioval prioritné očkovanie profesionálnych vodičov na Slovensku v rámci kritickej infraštruktúry, ktoré sa však zmenou stratégie vlády nerealizovalo.

Za významné kroky považuje ČESMAD Slovakia aj strategické zámery ministerstva dopravy v oblasti znižovania nákladovosti súčasného a budúceho mýtneho systému a tvorby dopravného fondu, z ktorého by sa riešilo financovanie kvalitnej cestnej siete. Ako však dodal Pavol Piešťanský, okrem doteraz vykonaných pozitívnych krokov tím pod vedením Doležala čaká ešte množstvo výziev. Rezort dopravy bude pod drobnohľadom autodopravcov aj pri príprave schémy na podporu nákladnej dopravy a predĺženia podpory pre autobusovú dopravu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalPavol Piešťanský
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR