Nový zákon o elektronických komunikáciách, účinný od 1. februára 2022, sa po viac ako roku bude meniť. Ministerstvo dopravy SR chce spresniť niektoré výkladovo sporné časti a zaviesť ďalšie úpravy, návrh už predložilo na medzirezortné pripomienkovanie trvajúce do 28. februára.
Novela s navrhovanou účinnosťou 1. júla 2023 reaguje na niektoré zmeny vyplývajúce zo súvisiaceho vykonávacieho predpisu, konkrétne vyhlášky Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (regulačný úrad).
Transpozícia
Ide o podrobnosti o vybraných rádiových zariadeniach, zriaďovanie skúšobnej komisie, prílohy k žiadosti o vydanie osvedčenia, ako aj o obsah, rozsah a priebeh skúšky osobitnej odbornej spôsobilosti a jej osvedčenia. Keďže týmto vykonávacím predpisom nebolo možné doplniť zákon o správnych poplatkoch, rezort dopravy navrhuje jeho novelizáciu teraz.
Základným cieľom zákona o elektronických komunikáciách bola transpozícia revidovaného regulačného rámca elektronických komunikácií Európskej únie, teda smernice z 11. decembra 2018, ktorá určuje Európsky kódex elektronických komunikácií.
Regulačný a dopravný úrad
Navrhovaná novela tiež upravuje zákon o regulačnom úrade a o Dopravnom úrade. A to práva a obmedzenia súvisiace s ochranou verejného záujmu pri výkone funkcií predsedov a podpredsedov oboch úradov rovnako ako ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
Novelami ústavného zákona s účinnosťou od 1. januára 2019 bola rozšírená jeho pôsobnosť aj na predsedov a podpredsedov uvedených úradov, ktorí sa zaradili medzi verejných funkcionárov.
„Je preto žiaduce, aby zákon o Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a Dopravnom úrade bol novelizovaný tak, aby nedochádzalo k zmätočnému posudzovaniu, kontrole a prípadnému konaniu voči uvedeným verejným funkcionárom a aby sa predišlo neprehľadnosti z dôvodu vzniknutej duplicitnej právnej úpravy,“ vysvetlilo ministerstvo dopravy.
V zákone o regulačnom a o Dopravnom úrade podľa rezortu dopravy zostáva oproti ústavnému zákonu prísnejšia právna úprava pokiaľ ide o podmienky výkonu funkcií dotknutých verejných funkcionárov.
A to v záujme zaručenia požiadavky nezávislosti regulačných úradov voči verejným aj súkromným subjektom, osobám, vo vzťahu ku ktorým vykonávajú oba úrady svoju pôsobnosť, či politickým tlakom.