Doležalovo ministerstvo zvýšilo vlaňajšie dotácie pre Národnú diaľničnú spoločnosť takmer na tristo miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dolezal ministerstvo dopravy rychlostna cesta poprad.jpg
Dočasne poverený minister dopravy Andrej Doležal Reprofoto: ilustračné, www.facebook.com

Dotácie z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy SR pre Národnú diaľničnú spoločnosť, a. s., (NDS) v roku 2022 vzrástli na 292,5 milióna eur. Oproti predtým plánovanej sume je to viac o 83,5 milióna eur, resp. takmer o 40 %.

Zo zvýšeného objemu dotácií bolo najviac peňazí, skoro 276 miliónov eur, určených ako kapitálové transfery na prípravu a výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest, vrátane výdavkov mimo spolufinancovania k projektom financovaným zo zdrojov Európskej únie a z Nástroja na prepájanie Európy (CEF).

Vyššia suma o niekoľko miliónov

Ako vyplýva z dodatku k zmluve o poskytnutí dotácií medzi rezortom dopravy a NDS v centrálnom registri, suma na tento účel je oproti predošlej vyššia o 85 miliónov eur.

Bežné transfery na prípravu a realizáciu opráv a údržby diaľnic a rýchlostných ciest mali zostať bez zmeny vo výške približne 16 miliónov eur. Naopak, kapitálové výdavky na výkupy pozemkov v súvislosti s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva v objeme takmer 890-tisíc eur oproti plánu klesli o 1,5 milióna eur.

Ukončenie zmluvy s diaľničiarmi

NDS a ministerstvo dopravy sa zároveň dohodli na ukončení zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na projektovú prípravu výstavby úseku rýchlostnej cesty R1 Ružomberok, juh – križovatka I/18. Rezort dopravy podľa zmluvy z marca 2021 poskytol diaľničiarom skoro 912-tisíc eur, čiže 40 % celkových oprávnených výdavkov takmer za 2,3 milióna eur.

Prostriedky EÚ z Kohézneho fondu predstavovali 85 %, teda zhruba 775-tisíc eur, a zdroje štátneho rozpočtu zvyšných 15 %, alebo skoro 137-tisíc eur. Podľa údajov v centrálnom registri NDS vrátila ministerstvu dopravy spomínaných približne 912-tisíc eur vlani v októbri.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)