Dopravnú situáciu v Nitre by mohla vyriešiť nová cesta, primátor Hattas ju žiada od župana Belicu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marek Hattas
Primátor Nitry Marek Hattas. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Katastrofálnu dopravnú situáciu na ceste pod Zoborom v Nitre by podľa primátora Mareka Hattasa pomohla vyriešiť nová cesta medzi Jeleneckou a Zlatomoraveckou ulicou.

Konať v tejto záležitosti by mal podľa neho Nitriansky samosprávny kraj. V súčasnosti obyvatelia Zobora a okolitých obcí podľa primátora stoja v zápchach a majú problém dostať sa do mesta.

Primátor vyzval kraj na riešenie

Hattas poslal začiatkom júna list predsedovi Nitrianskeho samosprávneho kraja Milanovi Belicovi, v ktorom ho požiadal o spustenie procesu, ktorý by viedol k vybudovaniu spomínanej prepojovacej cesty.

Ako informoval poradca primátora pre komunikáciu Henrich Varga, župan Milan Belica v odpovedi napísal, že „kraj nie je oprávnený ďalej konať na príprave daného investičného zámeru“.

Primátor Hattas v stredu zverejnenom videu vyzval župana Belicu aj poslancov Nitrianskeho samosprávneho kraja, aby začali vec riešiť.

Išlo by podľa neho o cestu s dĺžkou len asi jeden kilometer, kde sú dvaja vlastníci pozemkov, takže by nemuselo ísť o komplikované riešenie.

Kraj žiada finančnú participáciu

„Táto župa nedokázala za celú svoju existenciu postaviť ani jeden kilometer ciest,“ povedal Hattas na adresu krajskej samosprávy,

Podľa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu situáciu pod Zoborom v dlhodobom horizonte vyrieši len mimoúrovňové riešenie cestnej siete, lebo je to kritický bod, v ktorom sa dopravné tepny stretávajú.

„Môžeme dopravu presúvať z jednej prístupovej cesty na druhú, autá sa v konečnom dôsledku aj tak stretnú na dopravných uzloch pod Zoborom. Kľúčovým je podľa Belicu fakt, že sa zahusťuje zástavba, pričom sa nemyslí na dopravu a budovanie zberných komunikácií.

„Nitriansky samosprávny kraj zdôrazňuje, že pri riešení kritických dopravných bodov medzi mestskými časťami a nimi prechádzajúcimi komunikáciami II. a III. triedy uplatňuje model finančnej participácie na nákladoch až do výšky 50 – 60 percent. O spolufinancovaní týchto projektov rozhoduje krajské zastupiteľstvo,“ uviedol Belica vo svojom stanovisku k vyjadreniam primátora Nitry.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek HattasMilan Belica
Firmy a inštitúcie NSK Nitriansky samosprávny kraj (VÚC)