Celé chorvátske pobrežie Jadranského mora sa namiesto relatívne bezpečnej zelenej zóny zrazu ocitlo v oranžovej so zvýšeným rizikom ochorenia na COVID-19. Prímorskú časť krajiny od Istrie až po Dubrovník „prefarbilo“ Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.
Dôvodom náhlej zmeny uprostred letnej sezóny je zhoršená epidemiologická situácia a nárast počtu nakazených na koronavírus.
Prísnejšie podmienky vstupu
Do Chorvátska ešte do konca júna mohli ísť obyvatelia krajín Európskej únie voľne bez potvrdení o zaočkovaní či negatívnom výsledku testu na COVID-19. Snahou bolo prilákať čo najviac zahraničných turistov z tzv. zelených krajín. Toto obdobie však trvalo krátko, len 10 dní. Od júla sú pre vstup do Chorvátska už prísnejšie podmienky.
Tretia vlna koronavírusu naberá na sile, situácia sa zhoršuje aj v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov
Občania krajín EÚ musia mať platný digitálny COVID preukaz. Alebo aspoň negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín, rýchly antigénový test do 48 hodín od odobratia vzorky či potvrdenie o prekonaní choroby.
K Jadranu nemusíte ísť dlhé hodiny autom. Možností, ako sa tam dostať rýchlo a pohodlne, je viac
Dokumenty majú byť v angličtine alebo v chorvátčine. Už pred cestu do krajiny je odporúčané vyplniť registračný online formulár pre rýchlejšie vybavenie na hraniciach. Aktuálne podmienky vstupu platia minimálne do 31. júla, resp. do odvolania.
Portál NašaDoprava.sk sa zaujímal, aká je aktuálna situácia v Chorvátsku, nakoľko je dovolenkovanie na brehu Jadranu bezpečné. Ten pre svoju blízkosť patrí medzi Slovákmi k najvyhľadávanejším miestam pre letný oddych.
Chcú späť na zelený zoznam
Cestovanie do krajín a destinácií označených oranžovou farbou je podľa Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) stále úplne možné. Tvrdí, že Chorvátsko bolo tohto roku uznané ako bezpečná krajina, čo potvrdzuje súčasný vývoj počtu turistov a nárast nových rezervácií.
„Od začiatku roku sme zaznamenali nárast turistov o viac než 50 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka a zatiaľ v júli rast o 43 percent. Máme najviac hostí z blízkych európskych krajín ako Nemecko, Slovinsko, Poľsko, Česká republika, Rakúsko a Slovensko,“ uviedol riaditeľ zastúpenia CHTZ pre Česko a Slovensko Dubravko Miholić.
Zaočkovanosť pracovníkov v cestovnom ruchu v krajine podľa neho dosahuje 70 percent. Chorvátsko sa podľa turistickej organizácie vynasnaží, aby sa všetky regióny, aj tie pri Jadrane, čo najskôr vrátili na zelený zoznam.
Slováci už môžu cestovať do Chorvátska bez obmedzení, ako v časoch pred pandémiou
Krajina sa stále považuje za dobre pripravenú a bezpečnú turistickú destináciu pre letnú sezónu. Mnoho miest umožňuje hosťom izoláciu a súkromie. „Epidemiologická situácia je aktívne sledovaná a podľa toho sú zvažované ďalšie opatrenia. Veríme, že spoločne úspešne ukončíme hlavnú časť turistickej sezóny,“ doplnil Miholić.
Ako hovorí, každý deň upozorňujú a vyzývajú všetkých spoluobčanov a pracovníkov v cestovnom ruchu, aby sa očkovali, dodržiavali všetky predpísané epidemiologické opatrenia. „Našou prioritou je bezpečnosť ako miestneho obyvateľstva, tak všetkých našich drahých hostí, ktorí si na letnú dovolenku vyberú Chorvátsko,“ dodal.
Regulácia zhromaždení
Podmienky a priebeh letnej sezóny v Chorvátsku sleduje aj slovenské veľvyslanectvo. Chorvátske orgány podľa veľvyslanca Petra Suska majú za to, že zavedenými opatreniami od 1. júla minimalizujú možnosť šírenia nákazy vo vnútri krajiny. Kto zaočkovanie, alebo negatívne testy či prekonanie ochorenia nevie preukázať, má nariadenú desaťdňovú karanténu. Možno ju však ihneď po vstupe do krajiny ukončiť pretestovaním.
„Samozrejme, vždy všetko závisí od disciplinovanosti a dodržiavania epidemických opatrení každým jednotlivcom, nezávisle na tom, či je domáci alebo turista. Chorvátska vláda neustále apeluje na to, aby sa občania zaočkovali a dodržiavali opatrenia,“ prízvukuje Susko.
Napríklad, minister vnútra Davor Božinović v reakcii na zaradenie niektorých oblastí Chorvátska, najmä pobrežia Jadranu, na oranžový zoznam avizoval dodatočnú reguláciu zhromaždení s prítomnosťou viac ako sto osôb. „Súčasne bolo prijaté rozhodnutie, že ak nebude možné na podujatí zabezpečiť epidemickú kontrolu, nebude povolené,“ podotkol veľvyslanec.
Dôvody zhoršenia
Zhoršenie epidemickej situácie v Chorvátsku môže podľa nášho veľvyslanca súvisieť s tromi dôvodmi. Antigénové testy, s ktorými prichádzajú niektorí turisti, alebo ktoré si nechávajú urobiť v krajine ako podmienku výstupu z karantény, sú menej presné.
„Nízka celková zaočkovanosť populácie spojená s vyššou infekčnosťou novších variantov vírusu. Nedisciplinovanosť mnohých najmä mladších návštevníkov, ktorí na rôznych party, zábavách, či koncertoch nerešpektujú odporúčania epidemiológov,“ vymenoval Susko ďalšie dôvody.
Aké sú pokuty za dopravné priestupky v Chorvátsku a čo vám hrozí, ak nezaplatíte?
Podľa neho nemožno síce vylúčiť, že pod súčasný nárast prípadov ochorenia sa podpísalo aj to, že občania EÚ z tzv. zelených krajín prichádzali pred 1. júlom počas dvoch týždňov do Chorvátska iba na cestovný pas alebo občiansky preukaz bez dokladu o očkovaní, testovaní, či prekonaní COVID-19. „No na takúto úvahu nie sú teraz empirické dôkazy, či štúdie,“ dodal.
Vlak do Splitu bez obmedzení
Väčšina Slovákov cestuje za oddychom k Jadranu individuálne autami, môžu sa tam však vybrať aj verejnou dopravou. Sezónne letné vlakové, autobusové a letecké spojenia do chorvátskych letovísk naďalej zabezpečujú viacerí dopravcovia.
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spolu s rakúskym partnerom Österreichische Bundesbahnen prevádzkuje autovlak z Bratislavy do Splitu pri Jadrane dvakrát týždenne. „V súčasnosti neplynú pre prevádzku vlaku Bratislava – Split žiadne obmedzenia a dúfame, že tento režim zostane nezmenený,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč s tým, že záujem cestujúcich o dopravu k Jadranu vzhľadom na aktuálnu situáciu hodnotia pozitívne.
ZSSK pri prípadných obmedzeniach medzištátnych vlakov úzko spolupracuje a koordinuje postup s partnerskými dopravcami v susedných krajinách, ako aj s mMinisterstvom dopravy a ponuku vlakov prispôsobuje dopytu, ako aj nariadeniam štátnych a zdravotných autorít v príslušných štátoch.
Cesta do Chorvátska autom (trasy, diaľničné poplatky, mýto, cena benzínu)
„Pri cestách do zahraničia sa ZSSK ako aj naši zákazníci musia riadiť platnými podmienkami pre vstup do konkrétnej krajiny a národnou legislatívou pre návrat,“ upozornil Kováč. Podmienky vstupu do krajiny si podľa neho určuje každý štát osobitne, preto by cestujúci mali aktuálne informácie sledovať.
Vlaky do Rijeky a Splitu cez leto prevádzkuje aj RegioJet, v júli a auguste denne. Hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj informoval, že na záujme o dovolenku v Chorvátsku sa nič nemení, je veľký. „Vlaky odchádzajú každý deň úplne vypredané. Aktuálne je predaných približne už takmer 80-tisíc lístkov na chorvátske spoje,“ spresnil.
K Jadranu aj autobusom a letecky
K Jadranu je možné ísť aj s autobusovým dopravcom Slovak Lines. Letnú linku cez Rijeku a Rovinj do Puly na Istrii prevádzkuje raz týždenne. Hoci nové spojenie funguje len od začiatku júla, vyťažené je zhruba na 60 percent.
„K bezpečnosti cestovania prispieva skutočnosť, že vstup do Chorvátska je podmienený očkovaním alebo negatívnym testom. Situácia sa síce v rámci celej Európy mení, no je výrazne priaznivejšia ako počas zimných mesiacov,“ uviedol manažér komunikácie Slovak Lines Štefan Bako.
Cestujete z Chorvátska cez Slovinsko? Pre koronavírus musíte dodržať niekoľko zásad
Pokiaľ sa budú dovolenkujúci vyhýbať miestam s vysokou návštevnosťou a návšteve interiérov, podľa neho nie je riziko nákazy oveľa vyššie ako doma na Slovensku. Linku plánujú prevádzkovať do konca augusta, ale sú pripravení zareagovať na aktuálnu pandemickú situáciu alebo opatrenia, ktoré sa môžu priebežne meniť aj počas zvyšku leta.
Národná chorvátska letecká spoločnosť Croatia Airlines cez leto prevádzkuje leteckú linku z Bratislavy na chorvátsky ostrov Brač južne od Splitu. Slovenské aerolínie AirExplore zas zabezpečujú spojenie z Košíc do Zadaru. Obe spojenia fungujú raz týždenne.