Dva úseky bratislavského obchvatu budú spoplatnené, od januára sa na nich vyberá mýto

Diaľnica D1, Bratislava - Triblavina
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

Dva úseky vnútorného diaľničného obchvatu Bratislavy na D1 a D2 sú od 1. januára 2022 opäť zaradené do siete vymedzených úsekov ciest s výberom mýta a od 1. marca budú aj spoplatnené. Ide o úseky Lamač – Pečňa na diaľnici D2 a nadväzujúci úsek Pečňa – Prístavný most na diaľnici D1.

Desať modifikovaných úsekov D1

Podľa aktualizovaného zoznamu vymedzených úsekov diaľnic, ciest I. a II. triedy s výberom mýta, podľa vyhlášky ministerstva dopravy a výstavby, od začiatku tohto roka na D1 pribudol nový úsek – južný obchvat Prešova, ktorý motoristi využívajú od konca októbra 2021.

Desať už existujúcich úsekov D1 je modifikovaných. „Sieť vymedzených úsekov ciest dopĺňajú tiež tri úseky ukončeného projektu D4/R7 pri Bratislave medzi Jarovcami a Račou na diaľnici D4. Na vonkajšom obchvate Bratislavy je modifikovaný jeden vymedzený úsek cesty,“ informoval manažér pre komunikačnú stratégiu a PR spoločnosti SkyToll Anton Bódis.

Predĺžila sa dĺžka vymedzených úsekov

Dva úseky na D1, privádzače do Žiliny a Trenčína, zmenili kategorizáciu a sú z nich vymedzené úseky ciest I. triedy. Prepojením diaľnice D1 a seneckej cesty vznikol nový vymedzený úsek cesty II. triedy. Ďalšie štyri úseky sú modifikované, zmenil sa názov ich križovania s novým vymedzeným úsekom.

Celkovo od 1. januára 2022 pribudlo deväť a modifikovaných je 15 vymedzených úsekov ciest. Platnosť sa skončila trom vymedzeným úsekom,“ priblížil Bódis. Po všetkých úpravách vrátane tých, ktoré nemajú vplyv na výšku úhrady mýta (úseky spoplatnené nulovou sadzbou), sa počet vymedzených úsekov ciest zvýšil z 1 992 na 1 998. Dĺžka siete vymedzených úsekov sa predĺžila o 32 na 8 231 kilometrov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom