Slovensku hrozí kolaps cestnej siete, župy volajú po urgentnom riešení. Dvetisíc mostov na cestách II. a III. triedy, ktoré boli na Slovensku postavené ešte za bývalého režimu, narazí onedlho na svoju životnosť. Bez potrebného financovania a systémového riešenia hrozí ich úplné uzavretie a odstrihnutie časti obyvateľov od okolitého sveta.
Na problém v piatok v Hnúšti upozornili na spoločnom brífingu predseda SK8 Jozef Viskupič a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter. V Banskobystrickom kraji museli podľa jeho predsedu len za posledný mesiac obmedziť či úplne vylúčiť dopravu na šiestich mostoch, z toho dva sa nachádzajú práve v Hnúšti.
Na pokraji životnosti
„Kamióny už teraz musia chodiť viac ako 60 kilometrovou obchádzkou, a hrozí, že budeme musieť obmedziť aj osobné autá. Toto je realita, takto vyzerá obrovský investičný dlh, ktorý nám spolu s cestami II. a III. triedy hodili na plecia naše vlády,“ povedal Lunter. Banskobystrický župan tiež varoval, že nejde o ojedinelý prípad a životnosť mnohých mostov postavených ešte za socializmu sa blíži ku koncu.
Národná diaľničná spoločnosť zlepšila stav desiatok mostov, do opráv a rekonštrukcií investovala milióny eur
„V súčasnosti je v kategórii šesť, teda tesne pred uzavretím, zhruba 600 mostov a ďalších asi 1 400 mostov je v kategórii päť, teda v kritickej zóne. Spolu už dnes vieme o dvetisíc mostoch, ktoré sú na pokraji životnosti a kolapsu,“ uviedol. Predseda združenia SK8 Jozef Viskupič doplnil, že najväčší problém spočíva v nedostatočnom financovaní zo strany štátu.
Celoslovenský problém
„Kraje dostali cesty v príšernom stave a s obrovským investičným dlhom. Postupne sa snažíme cesty opravovať, ale pri mostoch už narážame na limity možného, pretože na to skrátka peniaze nemáme,“ poznamenal. Potvrdil, že takáto situácia je na celom Slovensku.
Stavebné práce na zelenom moste vo Svrčinovci sú ukončené, zostávajú už len vegetačné úpravy - VIDEO
Témou sa už zaoberalo aj združenie SK8 na svojom decembrovom stretnutí v Revúcej. Zástupcovia samosprávnych krajov vtedy definovali dva nevyhnutné kroky, férové dofinancovanie samospráv vo výške dvoch percent HDP a urýchlené nájdenie schémy financovania obnovy mostov.
Výzva pre Fica aj Pellegriniho
„Ak sa vláda nezačne o tento problém okamžite zaujímať, cestná sieť skolabuje. Nepôjde o roky, ale o týždne, kedy nás môžu zasiahnuť prvé fatálne dôsledky,“ zdôraznil predseda Banskobystrického kraja.
V Trnavskom kraji v tomto roku obnovili 14 úsekov ciest a kompletne zrekonštruovali aj dva mosty
Samosprávne kraje preto vyzvali predsedu vlády Roberta Fica a prezidenta Petra Pellegriniho, aby tejto téme venovali maximálnu pozornosť a požiadali ich o prijatie a spoločné rokovania. Listom sa tiež obrátili na podpredsedov a členov Výboru Národnej rady SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj.