Elektrické vozidlá sa v Európe tešia čoraz väčšiemu záujmu, vlani tvorili až pätinu všetkých registrovaných áut

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Charging an electric car with a public charger in a parking lot
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

V minulom roku tvorili hybridné elektrické vozidlá asi pätinu všetkých nových osobných automobilov registrovaných v Európskej únii. Rok predtým bol pritom tento podiel na úrovni necelých 12 %.

Konvenčné autá dominujú

Silný nárast predaja zaznamenali podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) aj čisto elektrické vozidlá, ktoré tvorili 18 % z celkových registrácií, čo je nárast oproti podielu 10,5 % v roku 2020.

„Zároveň celkový pokles automobilového trhu únie negatívne ovplyvnili vozidlá s naftovým aj benzínovým pohonom. Napriek tomu v roku 2021 stále dominovali predaju automobilov v únii z hľadiska podielu na trhu konvenčné typy palív, ktoré predstavovali 59,6 % všetkých nových registrácií,“ uvádza asociácia.

Na SR sa zvýšil záujem o elektromobily

Samotné predaje plug-in hybridných elektrických vozidiel vzrástli v uplynulom roku v únii medziročne o asi 70 %, hybridné o približne 60 %.

Výrazne rástlo v oboch skupinách najmä Slovinsko. Na Slovensku bolo zvýšenie v prvej kategórii na úrovni 35 % a v druhej okolo 110 %.

Pri báteriových elektromobiloch bol medziročný rast v únii na úrovni asi 63 %. Výrazne rástlo napríklad Grécko, Slovensko asi na úrovni 20 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilov