Zoznam najbezpečnejších áut za rok 2019 podľa Euro NCAP (video)

Accident car three
protection system for car drivers accident

Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) zverejnilo najbezpečnejšie auto v rámci jednotlivých tried za rok 2019. Bezpečnostných testov sa zúčastnilo 50 automobilov rôznych značiek, pričom až 41 z nich, získalo najvyššie ocenenia. Odborníci z tohto nezávislého konzorcia, zameraného na bezpečnostné testy, tzv. crash testy, označili minulý rok za jeden z najpôsobivejších rokov odkedy Euro NCAP začala hodnotiť bezpečnosť ľudí za volantom na európskom trhu.

Mercedes opäť zabodoval

Mercedes-Benz znovu získal svoju korunu v kategórii najvýkonnejších malých rodinných automobilov. Model CLA je športovou alternatívou k sedanu triedy A, ktorý zvíťazil minulý rok v tejto triede.

V troch zo štyroch oblastí bezpečnosti dosiahol viac ako 90% a dosiahol najlepšie celkové hodnotenie roka. Je pozoruhodné, že Mercedes-Benz v roku 2019 uviedol na trh päť ďalších 5-hviezdičkových vozidiel, všetky s vynikajúcou ochranou pred nárazmi a asistenciou vodiča.

Tesla šokovala v kategórii „tereňakov“

V kategórii veľkých terénnych vozidiel sa na 1. mieste umiestnila Tesla s modelom X. Predbehla tak aj SEAT Terraco, ktorý sa na základe bezpečnostných testov odsunul na 2. strieborné miesto.

Model Tesla 3 je topkou v kategórii „Elektrické a hybridné vozidlá“  a spolu s BMW rady 3 zdieľa najvyššie miesto v kategórii “Veľká rodina“. Obe vozidlá skončili s rovnakým celkovým skóre.

Tes.jpg
Vozidlo Tesla model 3 Foto: Euro NCAP

Značka BMW však oproti Tesle získala ešte o niečo viac bodov v ochrane chodcov. Druhé miesto v tejto kategórii získala nová Škoda Octavia.

V kombinovanej triede hviezdilo Subaru

V kombinovanej triede Small Off-road/Small MPV sa v testoch najviac osvedčila značka Subaru s novým modelom Forester. Odborníkov najviac nadchli vynikajúce všestranné vlastnosti tohto vozidla.

Pri testoch výnimočne dobre obstála aj Mazda CX-30Volkswagen T-Cross. Mazda zároveň excelovala v testoch zameraných na bezpečnosť dospelých osôb v kabíne a tak získala aspoň 2. miesto v kategórii “Malé rodinné auto“, hneď po Mercedesi CLA.

V kategórii Supermini zabodovalo americké auto

V triede Supermini sa vynikajúcich výsledkov dočkalo športová verzia Audi A1 a Renault Clio, ktorý patrí v posledných rokoch medzi najobľúbenejšie a najžiadanejšie hatchbacky v Európe. Prvé miesto však získala novinka od Fordu, model Puma.

Kategória Supermini pritom zostáva najkonkurencieschopnejšou na trhu, čo dokazuje prítomnosť 3, 4 a 5 hviezdičkových automobilov v zozname.

Odborníci z Euro NCAP zároveň vyzdvihli výrobcov práve takýchto typov vozidiel za vysoko nadštandardný prístup k bezpečnosti posádky vo vozidlách.

Crash test modelu Renault Clio Foto: Euro NCAP

V záveroch nezávislého konzorcia sa na záver spomína aj vynikajúci výkon BMW Z4. Tento model odborníci označili za jediný roadster testovaný v roku 2019, ktorý bezpochyby stanovil nový bezpečnostný štandard v tomto segmente.

Tabuľka najbezpečnejších vozidiel za rok 2019
Tabuľka najbezpečnejších vozidiel za rok 2019 Foto: Euro NCAP

Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) je nezávislé konzorcium, ktoré vykonáva nárazové skúšky automobilov (tzv. crashtesty). Testovaným autám vydáva Euro NCAP hodnotenie bezpečnosti v podobe udelenia hviezdičiek za bezpečnosť (maximálne 5 hviezdičiek). Bolo založené v decembri roku 1996 a v roku 1998 sa stalo oficiálne nezávislou medzinárodnou organizáciou, ktorá funguje podľa belgických zákonov. S organizáciou Euro NCAP spolupracuje množstvo inštitúcií vrátane Európskej komisie, alebo Medzinárodnej automobilovej federácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Euro NCAP European New Car Assessment Programme