Ferenčák považuje zastavenie rekonštrukcie mosta v Kežmarku za prejav neprofesionality Slovenskej správy ciest

Ján Ferenčák
Primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Zastavenie rekonštrukcie mosta v Kežmarku označil jeho primátor Ján Ferenčák ako prejav neprofesionality vedenia Slovenskej správy ciest, pod ktorú most a priľahlý úsek patrí. Uviedol to na sociálnej sieti s tým, že zastavenie prác spôsobuje problém nielen Kežmarku, ale aj celému regiónu.

Na správu ciest a Ministerstvo dopravy a výstavby SR preto adresoval list so žiadosťou o stretnutie v snahe vyriešiť podľa jeho slov neprípustnú situáciu.

Oprava mosta sa zastavila 

Na rekonštrukcii mosta na ceste pod železničnou stanicou za 1,6 milióna eur sa začalo pracovať v marci tohto roka. Dodávateľom stavebných prác bol víťaz verejného obstarávania Cestné stavby Liptovský Mikuláš. Odvtedy sa podľa hovorcu SSC Martina Guziho postavil dočasný most, na ktorý sa presmerovala doprava pred samotnou rekonštrukciou pôvodného mostného objektu. Podľa primátora Kežmarku sa však rekonštrukcia zastavila zo dňa na deň, dodávateľská firma odviezla techniku a odišla.

„Zhotoviteľ, spoločnosť Cestné stavby Liptovský Mikuláš, počas realizácie stavebných prác v apríli listom oznámil, že došlo k odpredaju časti podniku a že predajom časti podniku prešli všetky práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o dielo na nový subjekt, ktorým je spoločnosť ZEDA B. BYSTRICA s.r.o.,“ vysvetlil pre agentúru SITA Guzi.

Spoločnosť doklady nepredložila

Slovenská správa ciest preto nového zhotoviteľa vyzvala na preukázanie splnenia podmienok v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Tiež ho požiadala o predloženie všetkých relevantných dokladov, ktoré by preukázali, že skutočne ide o nástupnícky subjekt a že spĺňa osobné a ekonomické postavenie, ako aj technickú a odbornú spôsobilosť ako pôvodný zhotoviteľ.

„Vzhľadom k tomu, že spoločnosť k dnešnému dňu (31. mája pozn. redakcie) požadované doklady nepredložila, bola SSC ako objednávateľ stavby do doriešenia vzniknutej situácie nútená prerušiť stavebné práce na stavenisku,“ priblížil vzniknutý problém hovorca správy ciest.

Mimoriadna situácia

Most pri kruhovom objazde pri nákupnom centre bol už dlhší čas v kritickom stave. Pred viac ako dvoma rokmi bola z tohto dôvodu v celom Kežmarku vyhlásená mimoriadna situácia. Slovenská správa ciest ako správca úseku následne na moste znížila zaťažiteľnosť a časť dopravy bola odklonená na provizórny most, ktorý tam dočasne osadila vo februári 2020.

Rozbehnutá tohtoročná rekonštrukcia mala byť ukončená do deviatich mesiacov. Stavba je zaradená do projektu „Výstavba a zlepšenie bezpečnostných parametrov mostov na cestách I. triedy – 2. etapa v Prešovskom a Košickom kraji“. Slovenská správa ciest ju financuje z eurofondov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FerenčákMartin Guzi
Firmy a inštitúcie Cestné stavby Liptovský MikulášMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSSC Slovenská správa ciest