Finančnú pomoc pre cestnú dopravu podporila aj Čaputová, pomôže tak zmierniť dopady pandémie koronavírusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kamiónová doprava znepríjemňuje život ľuďom na Východe
Foto: Ilustračné, Pixabay.com

Štát pomôže subjektom pôsobiacim v cestnej nákladnej doprave, pravidelnej aj nepravidelnej autobusovej doprave, ale aj taxislužbám, autoškolám či školiacim strediskám už v tomto roku. Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon o štátnej finančnej pomoci pre sektor cestnej dopravy z dielne ministerstva dopravy, ktorého cieľom je zmierniť negatívne dopady pandémie koronavírusu.

Doležal neupresnil výšku pomoci

Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Zákon, ktorý schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní, umožní podľa ministra dopravy Andreja Doležala vytvoriť efektívnu schému finančnej pomoci subjektom pôsobiacim v cestnej doprave.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Podľa ministra Andreja Doležala rýchlu pomoc potrebujú podniky, ktoré museli pozastaviť činnosti a preto utrpeli značné finančné straty. Hoci pôvodný návrh počítal s pomocou vo výške 100 miliónov eur, minister dopravy ešte neupresnil presnú výšku pomoci, lebo o tom ešte len rozhodne koalícia a vláda. „My však tú schému aj výzvy už máme rozpracované a disponujeme dátami,“ dodal šéf rezortu dopravy s tým, že snahou je pokryť celé obdobie pandémie koronavírusu.

Autoškolám upravili lehotu kurzu

Keďže počas pandémie sa nedali vykonávať vodičské kurzy v autoškolách, účastníci kurzu nemohli ukončiť vodičský kurz do 12 mesiacov. Legislatívnou úpravou sa zabezpečí, aby lehota na trvanie vodičského kurzu počas krízovej situácie neplynula.

Podobne pri kurzoch základnej kvalifikácie a v kurzoch pravidelného výcviku sa zavedie možnosť absolvovať predpísaný počet vyučovacích hodín výučby teórie v rozsahu 100 percent za dodržania určitých podmienok a zaručiť plynulý výcvik vodičov profesionálov v oblasti pravidelnej osobnej dopravy a nákladnej cestnej dopravy.

Nepremávalo viacero autobusov

Zákon reaguje aj na sťažnosti autobusových dopravcov, ktorí prevádzkujú medzinárodné autobusové linky. Tí museli pozastaviť viaceré spoje, či už z dôvodu malého vyťaženia, alebo nezáujmu cestujúcich.

Legislatívna úprava zabezpečí, aby bolo možné medzinárodnú linku, resp. linky pozastaviť a následne, na žiadosť dopravcu, pozastavenú linku alebo linky opäť obnoviť. Novelou zákona o premávke vozidiel v cestnej premávke sa predlžujú niektoré zákonné lehoty ako pomoc pre podnikateľské subjekty počas krízovej situácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DoležalZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR