Hlas-SD kritizuje dvojnásobne vyšší podnájom cestárov, vidí tam aj prepojenie na Kollára

HLAS SD: Splaťme dlh
Peter Pellegrini, poslanec a predseda strany Hlas-SD. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 2. júna, 18:20

Štátna organizácia Slovenská správa ciest odchádza z vlastných priestorov v hlavnom meste do súkromného podnájmu na Patrónke. Za desať rokov by za to mala uhradiť spoločnosti Real & Property Advisor 14,5 milióna eur. Budova, do ktorej sa cestári sťahujú, patrí firme Arker.

Opozičná strana Hlas-SD na to upozornila v piatok s tým, že podľa nej ide o nevýhodnú zmluvu pre štát s dvojnásobne vyšším nájmom oproti cenám v Bratislave. Zároveň poukázala na možné prepojenia firiem na predsedu Sme rodina Borisa Kollára, ktorý bol v minulosti konateľom druhej spomínanej firmy pred vstupom do politiky.

Cestári uzavreli zmluvu vlani v decembri tri dni pred pádom vlády. Bývalý minister dopravy Andrej Doležal bol nominantom Sme rodina, ktoré zodpovedalo za tento rezort.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poslanec parlamentu za spomínanú opozičnú stranu Matúš Šutaj Eštok vyzval nového ministra dopravy Pavla Lančariča, aby v tomto prípade konal.

Problém zanechal Kollár a Sme rodina

V jeho rezorte ostal problém, ktorý zanechal Boris Kollár a hnutie Sme rodina. Obraciame sa na pána Lančariča a pýtame sa ho, či mu tento biznis nevadí? Žiadame ho, aby čo najskôr reagoval a konal, aby na Slovensku neboli akékoľvek pochybnosti o tom, že úradnícka vláda kryje stranícke biznisy bývalých koaličných členov vlády,“ uviedol Šutaj Eštok.

Zástupca Hlasu-SD Samuel Migaľ informoval, že vo firme Arker okrem Kollára boli v minulosti konateľkami aj Eva Drgoňová a Stanislava Horňáková.

V roku 2016, resp. 2017 odišli z tejto spoločnosti, mali poslanecké, politické ambície. Konateľom spoločnosti sa stal Patrik Ondrovič, životný partner pani Horňákovej, s ktorou má Boris Kollár jedno zo svojich detí,“ priblížil Migaľ.

Cena prenájmu

Ministerstvo dopravy, ako zriaďovateľ Slovenskej správy ciest, zareagovalo, že tá je nútená sa sťahovať z dôvodu havarijného stavu súčasnej budovy, ktorý nezodpovedá požiadavkám na prácu a môže ohroziť zdravie zamestnancov.

Slovenská správa ciest riadne obstarala spoločnosť, ktorá pre ňu hľadala vhodné budovy a zabezpečila celý proces prenájmu. Je to štandardný postup, ktorý uplatňujú aj súkromné firmy. Základným kritériom bola cena prenájmu,“ informovala agentúru SITA Miriama Švikruhová z rezortného odboru komunikácie.

Predseda parlamentu podľa verejne dostupných údajov ukončil svoje pôsobenie vo firme vlastniacej budovu dávno predtým, ako sa Slovenská správa ciest vôbec rozhodla presťahovať, preto podozrenia z konfliktu záujmov nie sú na mieste,“ dodala.

Kollár potvrdil, že z firmy Arker odišiel v roku 2017, podľa neho odvtedy ho prestala zaujímať a nič s ňou nemá. „Kto je majiteľ tej budovy a konečným užívateľom výhod, tak to určite nie je Boris Kollár,“ povedal predseda Sme rodina.

Ako dodal, podľa znaleckého posudku, ktorý by mal byť na ministerstve dopravy, v doterajšom sídle cestárov, okrem toho, že je plesnivé, je veľa azbestu, ktorý mohol poškodiť zdravie zamestnancov.

Cestári odmietajú tvrdenia Hlasu

Slovenská správa ciest nesúhlasí s tvrdeniami opozičnej strany Hlas-SD o nevýhodnosti jej zmluvy na prenájom nových priestorov v Bratislave na Patrónke. Ide podľa nej o nevyhnutnú zmluvu podpísanú po podrobnom výbere a posúdení viacerých alternatív.

„Sťahovanie SSC do nových priestorov súvisí s dlhodobo neriešenými problémami s budovou na Miletičovej ulici postavenou začiatkom 80. rokov. Nehnuteľnosť doteraz podstúpila iba minimálne úpravy a dostala sa do nevyhovujúceho stavu,“ informoval agentúru SITA Martin Guzi z odboru komunikácie organizácie spravujúcej hlavné cesty prvej triedy.

Nízka bezpečnosť a vyššie náklady

Ako poznamenal, dôvodmi kritického stavu budovy podľa štúdie posúdenia porúch sú nedostatky ohrozujúce bezpečnosť užívania a znižujúce úžitkovú hodnotu a zvyšujúce prevádzkové náklady.

Problémy sú spôsobené aj prekročenou životnosťou stavebných konštrukcií a technického zariadenia budovy, ktoré môžu viesť k vznikom porúch ohrozujúcich zdravie, resp. k haváriám.

Vnútorný povrch budovy tvoria dupronitové dosky, ktoré sú zaradené medzi karcinogénne pre vysoký obsah azbestových vlákien.

„Rekonštrukcia budovy sa vzhľadom na potrebnú výmenu azbestového plášťa nemôže vykonať za prevádzky, a to ani čiastočnej, aby sa zamestnanci nevystavili riziku prachu z azbestu,“ uviedol Guzi.

Vyhliadli si sedemnásť objektov

SSC po odporúčaní Ministerstva dopravy SR ako svojho zriaďovateľa vzhľadom na nevyhovujúci stav budovy začala hľadať nové priestory už pred niekoľkými rokmi.

Pre výber priestorov na základe stanovených požiadaviek identifikovala 17 administratívnych objektov, z ktorých sa vyberal úspešný uchádzač.

„Výberové konanie na kancelárske priestory sa následne na požiadavku ministerstva dopravy zopakovalo, oslovených bolo viac ako 20 budov od 11 prenajímateľov, z ktorých sa vybral úspešný uchádzač,“ dodal Guzi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalBoris KollárMatúš Šutaj EštokPavol Lančarič
Firmy a inštitúcie ArkerHlas-SDMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSme rodinaSSC Slovenská správa ciest