Letisko M. R. Štefánika upozorňuje dovolenkárov na zakázané predmety, ktoré si nemožno vziať do príručnej či podanej batožiny. Pozrite si, aké sú pravidlá prepravy tekutín či zakázaných predmetov. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam.
Všetky cennosti patria do príručnej batožiny
Všetky cenné predmety patria príručnej batožiny, ktorú treba mať po celý čas pod dohľadom. Ak umiestni cestujúci cenné predmety do podanej batožiny, letecká spoločnosť, ani letisko, nezodpovedajú za stratu alebo poškodenie takýchto vecí.
Cestujúcim sa nedoporučuje do podanej batožiny umiestniť peniaze, šperky, cenné kovy, kľúče, lieky, dioptrické a slnečné okuliare, kontaktné šošovky, hodinky, cenné papiere, cigarety, tabak alebo tabakové výrobky, obchodné dokumenty, pasy a iné identifikačné dokumenty.
Taktiež sa neodporúča prevážať v podanej batožine žiadne krehké veci, akými sú parfémy, fľaše, porcelán, vodná fajka či elektronické prístroje vrátane príslušenstva (walkman, CD prehrávač a podobne).
Zakázané predmety v príručnej batožine
Zoznam zakázaných predmetov stanovuje vykonávacie nariadenie komisie (EÚ) 2015/1998 z 5. novembra 2015, ktorým sa stanovujú podrobné opatrenia na vykonávanie spoločných základných noriem bezpečnostnej ochrany civilného letectva.
Podľa tohto nariadenie v celej EÚ platí, že cestujúcim sa nepovoľuje mať pri sebe vo vyhradených bezpečnostných priestoroch a na palube lietadla tieto predmety:
- Palné a strelné zbrane a iné prostriedky na vystrelenie náboja vrátane hračkárskych zbraní, replík, súčiastok strelných zbraní, lukov a šípov, harpún či oštepov
- Omračujúce zariadenia vrátane zariadení spôsobujúcich šoky, slúžiace na omráčenie zvierat, ochromujúce či znehybňujúce chemické látky
- Predmety s ostrým hrotom alebo ostrou hranou, ktoré môžu spôsobiť vážne zranenie. Sem patria nože, meče, sekery či nožnice
- Pracovné nástroje, ktoré taktiež môžu spôsobiť zranenie vrátane píl, vŕtačiek, nástrojov s ostrím alebo vretenom dlhším ako 6 cm
- Tupé nástroje ako sú bejzbalové pálky, nástroje bojových umení, hokejky, biliardové tága, tenisové rakety, lopty, kolobežky, rybárske prúty, skateboardy, akékoľvek príslušenstvá k stanom
- Výbušniny, zápalné látky a zariadenia vrátane munície, detonátorov, replík výbušných zariadení, pyrotechniky, dynamitu, pušného prachu či plastických trhavín
- Tekutiny, pasty a gély. Cestujúci smie v príručnej batožine prevážať látky tekutej, pastovej či gélovej povahy s objemom maximálne 100 ml alebo 100 gramov. Musia byť umiestnené v priehľadnom a opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku (spolu s aerosólmi a gélmi) s kapacitou do 1 litra, pričom obsah tohto plastového vrecka sa doň bez problémov zmestí a vrecko je úplne zatvorené.
Tekutiny musia byť vybrané z príručnej batožiny a deklarované samostatne pred detekčnou kontrolou umiestením v prepravke mimo batožiny. Do tejto kategórie patria šampóny, parfémy, kozmetika, látky pastovej povahy (bryndza, treska, med a podobne), zubné pasty či spreje.
Pri tekutých látkach nerozhoduje aktuálny obsah balenia, ale ten, ktorý je uvedený na predajnom obale, upozorňuje hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.
Tekutiny pre potreby diabetikov, inzulínové perá, tekuté lieky – kvapky, sirup proti kašľu, roztoky môžu byť prepravené v príručnej batožine aj vo väčšom množstve ako 100 ml, nie je potrebné predložiť lekárske potvrdenie.
Zakázané predmety v podanej batožine
Cestujúcim sa nepovoľuje, aby vo svojej podanej batožine prepravovali výbušniny, zápalné látky a zariadenia vrátane munície, výbušných hlavíc, detonátorov či rozbušiek, mín, granátov a iných vojenských výbušných materiálov ako aj pyrotechniku, dynamit či iné plastické trhaviny.
Nadrozmerná batožina
Ak potrebuje cestujúci na dovolenku prepraviť väčšie predmety, ktoré sa nezmestia do podanej batožiny, podá ich pri check-in pulte s nápisom Nadrozmerná batožina. Tie sa potom prepravia v nákladnom priestore lietadla.
Prepravu takýchto predmetov treba nahlásiť leteckej spoločnosti vopred. Ideálne pri rezervácii letenky a zaplatiť poplatok podľa cenníka leteckej spoločnosti. Do kategórie nadrozmerná batožina patria športové potreby či hudobné nástroje.
Preprava športových potrieb
Na letisku pri check-in pulte s nápisom Nadrozmerná batožina odovzdá cestujúci športové potreby. Patria sem veľké rybárske prúty, golfové palice, bicykle do hmotnosti 30 kg, skútre, bejzbalové pálky, hokejky, biliardové tága, šermiarske potreby, surfy, snowboardy, lyžiarska výstroj a akékoľvek príslušenstvo k stanom.
Bicykle musia byť zabalené v ochrannom obale alebo vo vreci. Je potrebné vyfučať kolesá, zložiť pedále a otočiť riadidlá súbežne s kostrou bicykla. Preprava elektrických bicyklov nie je možná.
Vyššie spomínané športové potreby nemožno vziať na palubu lietadla ako príručnú batožinu. Letecké spoločnosti si môžu stanoviť hmotnostný limit na prepravu športového náčinia, napr. 15 či 20 kg. Za hmotnosť navyše môžu vyžadovať doplatok. Rovnako môžu určiť aj maximálne povolené rozmery.
Preprava hudobných nástrojov
Malý hudobný nástroj, ktorý by sa inak nezmestil do príručnej batožiny, teda napríklad gitara, klarinet, husle či violončelo možno vziať spravidla na palubu lietadla. Musí byť zabalený v ochrannom obale, bolo preň rezervované extra sedadlo a bol zaň zaplatený príslušný poplatok.
Cestujúci si musí minimálne 48 hodín vopred, ideálne však už hneď pri kúpe letenky, zarezervovať pre hudobný nástroj samostatné sedadlo (EXTRA ITEM SEAT), keďže takýto hudobný nástroj sa nemusí vmestiť do úložného priestoru nad cestujúcimi v lietadle.
Hmotnosť hudobného nástroja umiestneného na samostatnom sedadle by nemala presiahnuť 20 kg. Niektoré letecké spoločnosti si udávajú aj rozmerové limity, ktoré by hudobný nástroj nemal presiahnuť.
Väčšie hudobné nástroje ako sú bicie, basa, harfa sa prepravujú v nákladnom batožinovom priestore lietadla. Na letisku sa odovzdajú pri check-in pulte s nápisom Nadrozmerná batožina.
Nástroje by mali byť označené menom a priezviskom cestujúceho, adresou. Aj za takto prepravené nástroje si letecká spoločnosť účtuje poplatok. Môže si stanoviť hmotnostný limit a pri jeho prekročení žiadať doplatok. Rovnako si spoločnosti stanovujú aj rozmerové maximum na výšku, šírku či hĺbku nástroja.