Iniciatíva Elevate má pripraviť Slovensko na autonómnu dopravu - VIDEO

Koordinátorom projektu je Ministerstvo dopravy SR, ktoré zabezpečuje harmonizáciu slovenskej legislatívy s európskym rámcom.
Snimka obrazovky 2025 05 27 171451.png
Foto: FB, www.facebook.com

Slovensko podniká ďalší krok smerom k autonómnej doprave. Ministerstvo dopravy SR, Slovenská akadémia vied (SAV), Slovenská pošta, hlavné mesto Bratislava a technologická platforma DiusAi v utorok podpísali memorandum o porozumení, ktorým oficiálne odštartovali iniciatívu Elevate.

Urýchlenie legislatívnych procesov

Cieľom projektu je vytvoriť ekosystém na vývoj, testovanie a nasadenie autonómnych vozidiel a dronov v podmienkach Slovenska.

Ako informovala hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková, iniciatíva má urýchliť legislatívne procesy, podporiť slovenských inovátorov a pripraviť právne aj technické prostredie na príchod autonómnej mobility. Koordinátorom projektu je Ministerstvo dopravy SR, ktoré zabezpečuje harmonizáciu slovenskej legislatívy s európskym rámcom.

„Slovensko nesmie zaostať za svetovým tempom inovácií a platforma Elevate je našou šancou pripraviť moderné a bezpečné pravidlá pre budúcnosť slovenskej dopravy,“ uviedol minister dopravy Jozef Ráž.

Ekologická doprava

Elevate sa zameria nielen na testovanie vozidiel a dronov, ale aj na vývoj praktických aplikácií autonómnych technológií od doručovania zásielok cez ekologickú dopravu, až po záchranné operácie.

Súčasťou projektu je napríklad testovanie autonómneho robotického vozidla na doručovanie zásielok TwinswHeel v bratislavskom Starom Meste, ktoré zabezpečí Slovenská pošta v spolupráci s mestom.

„Autonómne doručovanie je odpoveď na výzvy modernej logistiky. Umožní nám efektívnejšiu prevádzku v peších zónach miest,“ skonštatoval generálny riaditeľ Slovenskej pošty Vladislav Kupka.

Podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka je autonómna doprava jednou z priorít aj pre slovenskú vedu.

Autonómna doprava je dnes témou a Slovensko ako automobilová veľmoc nemôže zaostávať. Aj preto venuje SAV mimoriadnu pozornosť tejto téme,“ zdôraznil Šajgalík. Technologickým partnerom iniciatívy je slovenská platforma na vývoj umelej inteligencie. DiusAi, ktorá projekt financuje a zabezpečuje vývoj systémov umelej inteligencie.

Praktické využitie

Na úvodné testovanie a vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti vyčlenila 100-tisíc eur. „Elevate je príležitosť, ako systematicky spojiť štátnu správu, vedu, samosprávy a súkromný sektor. Verím, že Slovensko si môže udržať krok s vyspelým svetom, ak spojíme expertízu, spoluprácu a odvahu konať,“ uviedol zakladateľ DiusAi Patrik Tkáč.

Platforma sa zameria aj na identifikáciu legislatívnych prekážok, ako napríklad nejasnosti v oblasti zodpovednosti pri nehodách autonómnych vozidiel, pravidlá evidencie systémov či otázky ochrany osobných údajov. Cieľom je vytvoriť prostredie, v ktorom sa moderné technológie môžu nielen testovať, ale aj prakticky využívať.

Prvé testovania doručovacieho vozidla sú naplánované na júl 2025. V treťom štvrťroku budú nasledovať skúšky autonómnych vozidiel v uzavretých polygónoch aj v reálnej cestnej premávke a testy autonómnych dronov vo Vysokých Tatrách zamerané na záchranné operácie. Záverečná správa s odporúčaniami pre legislatívne zmeny má byť vypracovaná v prvom kvartáli 2026.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Viac k osobe: Jozef RážPatrik TkáčPetra PoláčikováVladislav Kupka
Firmy a inštitúcie: Ministerstvo dopravy SRSlovenská akadémia viedSlovenská pošta

Odporúčané