Je to rozkrádačka storočia, hovorí po kontrole u diaľničiarov poslankyňa Šuteková. Zločinecké maniere pokračujú

Miriam Šuteková
Poslaknyňa NR SR za stranu Za ľudí Miriam Šuteková. Foto: archívne, SITA/Kancelária Národnej rady SR

Kontrola systému verejného obstarávania v Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) za roky 2019 a 2020, ktorú vykonal Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ), dokazuje rozkrádačku storočia.

Tvrdí to poslankyňa Národnej rady SR a podpredsedníčka strany Za ľudí Miriam Šuteková na základe zverejnených zistení kontrolórov.

Musíme vrátiť desiatky miliónov

„Z výsledkov vyplýva, že Slovensko prišlo nielen o desiatky miliónov eur, ktoré musí vracať Európskej únii z rozpočtu štátu, teda z peňazí daňových poplatníkov, ale najviac v tomto smere doplácajú občania,“ informovala v utorok poslankyňa.

Napriek tomu, že podľa nej ľudia čakajú na dostavbu každého metra diaľnic, ich výstavba mešká pre jasné „tunelárske“ maniere v štátnej inštitúcii.

Šuteková zároveň požiadala o zvolanie mimoriadneho parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti jeho predsedu Petra Kremského, za účasti ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina), ako aj predstaviteľov NDS a NKÚ. Šuteková je členkou hospodárskeho výboru.

Štrnásť dodatkov k zmluve

V súvislosti s výsledkami kontroly v NDS uviedla ako príklad výstavbu úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, ktorá meškala tri roky, pričom pochybne bolo preinvestovaných 80 mil. eur.

K zmluve o výstavbe úseku D3 Svrčinovec – Skalité bolo uzavretých štrnásť dodatkov, čoho výsledkom je 43 mil. eur neoprávnených výdavkov.

Podľa poslankyne je zjavné, že cieľom „dodatkovania“ neboli bezpečné diaľnice pre občanov Slovenska, ale starostlivosť o „našich ľudí“.

Správa kontrolórov je alarmujúca

Správa NKÚ o výsledkoch kontroly najmä verejného obstarávania v NDS, je podľa Šutekovej taká alarmujúca, že je potrebné zvolať mimoriadne rokovanie hospodárskeho výboru.

„Výsledky kontroly nesmú zostať len na papieri, treba okamžite konať. Súhlasím s odporúčaniami predsedu NKÚ, že musíme vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť voči vinníkom, ktorí naplánovali nehorázne šafárenie a neštítili sa ani falšovania dokumentov, verejných obstarávaní na mieru, zmluvných dodatkov za milióny eur,“ upozornila Šuteková.

Ako dodala, ľudia stoja v zápchach a NDS naďalej pokračuje v „zločineckých manieroch“ z obdobia vlád Smeru.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam Šuteková
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťNKÚ Najvyšší kontrolný úradZa ľudí