Kedy začnú motoristi používať úsek R2 Kriváň - Mýtna? S ukončením výstavby sa mešká už viac ako rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rýchlostná cesta R2
Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény

Stavebné práce na vyše deväťkilometrovom úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna trvajú takmer tri a pol roka.

Po predĺžení lehoty výstavby na viac ako päť rokov by ju mali dokončiť v júni 2025, pôvodne to malo byť budúci rok v marci.

Motoristi si tak na otvorenie novej rýchlostnej cesty na rozhraní okresov Detva a Lučenec musia počkať ešte necelé dva roky.

Najdlhšia estakáda

Dôvodom nateraz viac ako ročného meškania s ukončením stavby je posunutie dvoch míľnikov – začatia zakladania mostov a ukončenia ich nosnej konštrukcie.

Súčasťou technicky náročného úseku R2 bude domáca najdlhšia, približne päťkilometrová mostná estakáda v údolí Krivánskeho potoka.

Experti na mosty ju stavajú vo výške 15 až 45 metrov nad cestou prvej triedy I/16, v blízkosti vysokého napätia a zástavby.

„Prebiehajú práce na všetkých stavebných objektoch. Čo sa týka budúcej najdlhšej estakády, pracuje sa na pilieroch, zárodkoch, výsuvných skružiach, výsuve mosta a na letmej betonáži nosných konštrukcií,“ informovali na sociálnej sieti diaľničiari.

Najvhodnejší variant

Stavbári sa v týchto dňoch na mostnej estakáde chystali na vysunutie trinásteho segmentu do konca augusta.

„Ostatné mostné objekty sú tiež v rozostavanom štádiu, prebiehajú na nich prípravné práce na realizáciu izolácie a takisto sa tu pracuje na pilieroch, zárodkoch, výsuvných skružiach a nosných konštrukciách. Okrem toho sa realizujú práce aj na oporných múroch či na odlučovačoch ropných látok,“ priblížila NDS.

Náročná trasa úseku R2 Kriváň – Mýtna vychádza zo spracovaných technických štúdií, v rámci ktorých boli preskúmané všetky reálne možné vedenia v území s ohľadom na požadované návrhové parametre, obmedzujúce faktory územia, environmentálne a iné aspekty.

„Záverečné stanovisko ministerstva životného prostredia hovorilo o tom, že najvhodnejší variant bude ten, ktorý sa realizuje,“ vysvetlili zvolené riešenie a trasu diaľničiari.

Cena stavby sa navýši

Zhotoviteľom stavby R2 Kriváň – Mýtna je združenie stavebných spoločností Doprastav, Strabag, Eurovia SK a Eurovia CS.

Cestu sa zaviazali vybudovať pôvodne za viac ako 232 miliónov eur, medzitým zmluvná cena podľa portálu NDS vzrástla priebežne takmer na 234 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Podľa údajov v Centrálnom registri zmlúv okrem troch cenových zmien zhruba za 1,7 milióna eur pribudol aj ďalší dodatok k zmluve skoro za 2 milióny eur, čo by malo cenu stavby zvýšiť takmer na 236 miliónov eur bez dane.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť