Kežmarčania sa obchvatu nedočkajú skôr ako o štyri roky, podľa rezortu má však výstavba najvyššiu prioritu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cestári, asfalt
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

S výstavbou obchvatu Kežmarku, o ktorom sa hovorí pod Tatrami už roky, by sa mohlo začať najskôr v roku 2025. Pre agentúru SITA to uviedol Tlačový odbor Ministerstva financií SR, ktorý vychádza aj z informácií od Slovenskej správy ciest.

Projekt sa týka úsekov na ceste prvej triedy 66 Poprad – Huncovce a Huncovce – Kežmarok. Konkrétny čas realizácie závisí podľa ministerstva od harmonogramu investícií do cestnej infraštruktúry. Ten bude zostavený podľa pripravenosti projektov a možností financovania.

Súčasný odhad nákladov na oba úseky je 123 miliónov eur. Vzhľadom na naplnenú kapacitu terajšej cesty I/66 však ministerstvo potvrdilo, že oba úseky patria medzi najvyššie priority.

Obchvat by výrazne odľahčil dopravu

Podľa primátora Kežmarku Jána Ferenčáka by výstavba obchvatu výrazne odľahčila dopravu v meste, ktorým denne prechádza viac ako 20-tisíc vozidiel.

„Je to nešťastie nielen pre mesto Kežmarok, ale celý severovýchod Slovenska. Kežmarok je spojnica na Poľsko, Starú Ľubovňu, aj Vysoké Tatry. Bez obchvatu sa doprava čiastočne presúva na bočné cesty,“ zhodnotil pre SITA.

Očakáva, že ministerstvo financií by malo na tento projekt prideliť finančné prostriedky.

„Následne na to bude môcť Slovenská správa ciest ako investor začať s výkupom pozemkov a pustí sa do dokumentácie k stavebnému konaniu. Od toho momentu môžeme rátať, že dokumentácia výkupu bude trvať dva roky a možno samotná výstavba dva až tri roky,“ povedal.

SSC už pripravuje súťažné podklady

Slovenská správa ciest už pripravuje súťažné podklady pre verejné obstarávanie dokumentácií na stavebné povolenie. Ako ďalej pre SITA vysvetlila jej hovorkyňa Lucia Karelová, prvá etapa stavby bola v minulosti zrealizovaná po odbočku do obce Mlynica.

V rámci druhej etapy pre stavbu I/66 Poprad – Kežmarok bolo vydané rozhodnutie o umiestnení stavby. Rozdelená bude na dve časti. Obchvat samotného mesta s dĺžkou 5,6 kilometra sa bude budovať v polovičnom profile, teda ako dvojpruhová komunikácia. Napojenie pred Kežmarkom, medzi Popradom a Huncovcami, s dĺžkou 5,1 kilometra bude štvorpruhové.

Realizácii úsekov budú predchádzať viaceré konania, spomínané majetkovoprávne vysporiadanie, či proces verejného obstarávania na výber zhotoviteľa stavby.

Obchvat by mal prechádzať troma katastrálnymi územiami, Veľkou Lomnicou, Huncovcami a Kežmarkom. Jeho výstavba je súčasťou štúdie realizovateľnosti pre cestný ťah I/67, I/66, I/77 Rožňava – Bardejovské kúpele.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Ferenčák
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSSC Slovenská správa ciest