Kmeť očakáva odbremenenie Bratislavy od cestnej dopravy, pomôcť má rozšírenie D1 a výstavba obchvatu D4

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaroslav Kmeť
Jaroslav Kmeť - štátny tajomník ministerstva dopravy. Foto: www.facebook.com

V súvislosti s pripravovaným rozšírením diaľničného úseku D1 Bratislava – Triblavina a výstavbou prepojenia s D4 čakajú na motoristov rozsiahle obmedzenia. Doprava bude odklonená na obchádzkové trasy a doterajšia D1 sa bude dvíhať.

Začiatok prác

„Momentálne prebieha projektovanie. Práce v teréne sa rozbehnú zrejme v najbližších mesiacoch, pravdepodobne na jar,“ potvrdil v rozhovore pre agentúru SITA a portál Naša Doprava štátny tajomník Ministerstva dopravy SR Jaroslav Kmeť (nom. Sme rodina).

Zhotoviteľ, ktorým je poľská spoločnosť Budimex, má po vlaňajšom uzavretí zmluvy s Národnou diaľničnou spoločnosťou, a. s., (NDS) na dokončenie stavby tisícsto dní, teda tri roky.

Kmeť očakáva odbremenenie Bratislavy od cestnej dopravy, pomôcť má rozšírenie D1 a výstavba obchvatu D4.

„Rozsah obmedzení bude ministerstvo postupne komunikovať v závislosti od presného harmonogramu prác, ktorý nám dodá zhotoviteľ,“ uviedol rezortný štátny tajomník.

Plánovaný obchvat

Bratislavský diaľničný obchvat bude kompletný až po dokončení úseku D4 od Rače s takmer 12-kilometrovým tunelom Karpaty k hraniciam s Rakúskom. V súčasnosti je v prevádzke juhovýchodná časť D4 od slovensko-rakúskej hranice pri Jarovciach do Rače. Tunel Karpaty je podľa Kmeťa rozhodne potrebný a jeho výstavby sa nevzdávajú.

„Nie je však reálne ho očakávať v horizonte najbližších rokov. Príprava je len v počiatočných fázach a nie je ešte známe ani presné trasovanie. Len s tunelom bude obchvat kompletný. Zároveň pomôže priamo prepojiť úseky diaľnice D1 smerujúcej na Slovensko a D2 smerujúcej do Čiech,“ povedal Kmeť. Ako dodal, Bratislava tak bude značne odbremenená od cestnej dopravy.

Celý rozhovor s Jaroslavom Kmeťom

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav Kmeť
Firmy a inštitúcie BudimexMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosťSme rodina