Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) si jednoznačne stojí za svojimi závermi z kontroly prevádzky elektronického výberu mýta. „Ich pravdivosť a úplnosť bola potvrdená vedením Národnej diaľničnej spoločnosti a informáciu o výsledkoch kontrolnej akcie prerokovala a zobrala na vedomie vláda SR bez pripomienok,“ informoval vo štvrtok NKÚ.
Stanovisko poskytol agentúre SITA hovorca NKÚ Marek Papajčík v reakcii na tlačovú besedu poslanca Ľubomíra Vážneho (Smer-SD), ktorý vo štvrtok oznámil, že v spojitosti so správou NKÚ o kontrole mýtneho systému podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Zamerali sa na plán kontrolnej činnosti
Kontrola mýta podľa NKÚ nebola zameraná na verejné obstarávanie či z neho vyplývajúce zmluvné vzťahy. „Najvyšší kontrolný úrad SR realizoval kontrolu efektívnosti výberu mýta na základe plánu kontrolnej činnosti, ktorý bol schválený v decembri roku 2018 a vychádzal z rizikových analýz a zistení z predchádzajúcich období,“ uviedol Papajčík.
Plán kontrolnej činnosti je podľa úradu verejný dokument, pričom zameranie i časovanie kontroly bolo vopred jednoznačne stanovené. „NKÚ SR sa zameral na efektívnosť a účinnosť výberu mýta a napĺňanie kľúčových cieľov,“ dodal Papajčík.
Exminister Vážny podal trestné oznámenie, ide o správu o kontrole mýtneho systému
Vážny zdôvodnil podanie trestného oznámenia útokmi na jeho osobu a snahou o očistenie svojho mena. „Domnievam sa, že v súvislosti s vypracovaním, zverejnením a následným komunikovaním protokolu NKÚ a záverečnej správy NKÚ z októbra 2019 boli naplnené skutkové podstaty viacerých trestných činov – trestného činu krivého obvinenia, šírenia poplašnej správy, ohovárania a v neposlednom rade poškodzovania cudzích práv,“ povedal Vážny.
V čase uzavretia zmluvy o komplexnej službe elektronického výberu mýta medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou, a. s. a prevádzkovateľom mýtneho systému SkyToll, a. s. v roku 2009 bol Vážny ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií v prvej vláde Roberta Fica (2006 – 2010). Generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva NDS bol vtedy Igor Choma (Smer-SD).
Zistenia vyšetruje NAKA
Vážny víta už trvajúce policajné vyšetrovanie okolností budovania mýtneho systému na Slovensku. Myslí si, a preto aj podal trestné oznámenie, že treba objektívne a odborne posúdiť trestnoprávnu zodpovednosť aj z hľadiska verejného prezentovania tejto problematiky.
„Informácie o mýtnom systéme a kontext, v akom odznievajú, sú poznačené politizovaním, neodbornosťou a zaráža ma, že vysokou neodbornosťou NKÚ, ktorá vedie k skresľovaniu faktov, zavádzaniu verejnosti a v konečnom dôsledku aj k poškodzovaniu mojej osoby,“ uviedol poslanec.
Ako podotkol, je za vyšetrenie a objasnenie okolností, za akých sa podpísala zmluva a systém uviedol do prevádzky, pričom je za vyvodenie osobnej zodpovednosti. „Nemám s tým žiadny problém a ani sa nemám čoho báť,“ vyhlásil Vážny.
SkyToll potvrdil, že nesúhlasil so zverejnením svojej ponuky a cien v zmluve o mýte
Nedávne zistenia NKÚ pri kontrole prevádzky elektronického výberu mýta na Slovensku vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA). „Zistenia, ktoré súvisia s možným porušením zákona, sa týkajú povinností pri správe cudzieho majetku a odstúpili sme ich orgánom činným v trestnom konaní rovnaký spôsobom ako ostatné oznámenia,“ uviedol nedávno pre agentúru SITA hovorca NKÚ Marek Papajčík.
NKÚ na základe kontroly konštatoval, že je pre štát nevýhodný, neefektívny, takmer polovica výnosov z mýta končí na účte súkromného prevádzkovateľa. Na výstavbu a opravy diaľnic a rýchlostných ciest išlo z vybratých peňazí minimum. Navyše, mýtny systém nie je vo vlastníctve štátu, hoci ten za jeho výstavbu už prevádzkovateľovi zaplatil.