Kontroly predĺžia čakanie na hraniciach. Cestujúci ich podľa polície môžu uľahčiť a urýchliť dodržiavaním svojich povinností

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Policajt kontrola
Polícia sa pripravuje na kontroly na hraniciach pri vstupe na Slovensko. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Osobní dopravcovia a cestujúci pri vstupe na Slovensko môžu na hraniciach už onedlho počítať s viacstupňovými policajnými kontrolami dodržiavania protiepidemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19.

Preto je už vopred potrebné počítať s väčším či menším časovým zdržaním. A to najmä v prípadoch intenzívnej kontroly väčšiny alebo všetkých prichádzajúcich osôb.

Ľudia by sa tak mali vybaviť zvýšenou mierou trpezlivosti pri čakaní na vybavenie. Zároveň by mali byť pripravení na splnenie podmienok vstupu na Slovensko zo zahraničia. Ak nechcú svoje čakanie ešte viac predĺžiť.

Polícia hovorí, že sa počas kontrol bude snažiť cestujúcich zbytočne nezdržiavať. Priznáva, že väčšiemu čakaniu sa nebude dať celkom vyhnúť.

Pre príchod na Slovensko už podľa nového cestovateľského semaforu od 9. júla bude rozhodujúce to, kto je alebo nie je zaočkovaný, a nie ako v súčasnosti, z akej krajiny prichádza.

Plne zaočkovaní aj tí, čo ochorenie COVID-19 prekonali, sa s potrebným potvrdením vyhnú povinnej päťdňovej karanténe a môžu sa voľne vrátiť.

Nezaočkovaných okrem povinnej registrácie v systéme eHranica bude čakať spomínaná karanténa s následným PCR testom najskôr v piaty deň.

Prioritou plynulá nákladná doprava

Po schválení pravidiel kontrol protiepidemických opatrení v stredu na vláde sa polícia už pripravuje na kontroly na vnútorných hraniciach Slovenska. Teda aj so susednými členskými krajinami Európskej únie. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová informovala portál NašaDoprava, že sa na kontroly chystajú tak, aby minimalizovali ich vplyvy na medzinárodnú dopravu.

„Prioritou je zabezpečiť plynulosť nákladnej dopravy. Pri osobnej doprave najmä na veľkých cestných priechodoch môže dôjsť k vzniku čakacích dôb. Vylúčiť predĺženie času cestovania sa nedá ani pri leteckej a železničnej doprave,“ uviedla Bárdyová.

Polícia v spolupráci s prevádzkovateľmi letísk, so železničnými dopravcami a s Finančnou správou Slovenskej republiky pripravuje opatrenia na urýchlenie kontroly. „Najdôležitejším prvkom pre minimalizáciu vplyvov týchto kontrol sú cestujúce osoby, ktoré striktným dodržiavaním svojich povinností uľahčia a urýchlia výkon týchto kontrol,“ upozornila hovorkyňa.

Polícia, hranice, kontroly
Kontroly na hraniciach pokračujú. Foto: archívne, www.facebook.com

Tri stupne kontrol

Na základe uznesenia vlády z 30. júna k Alert systému pre prijímanie protiepidemických opatrení na vnútorných a vonkajších hraniciach Slovenska (predložil ho minister vnútra), má minister zdravotníctva predkladať každý týždeň vláde návrh na určenie príslušného stupňa Alert systému.

V prvom stupni bude polícia vykonávať monitoring a náhodnú kontrolu osôb na vstupe a v blízkosti hraníc. V druhom stupni už bude intenzívna kontrola väčšiny osôb vstupujúcich na Slovensko. V treťom stupni bude intenzívna kontrola všetkých osôb 24 hodín denne.

Výnimku z kontrol v rámci druhého a tretieho stupňa bude mať nákladná doprava. V týchto stupňoch kontrol sa uvažuje aj s uzavretím menej dôležitých hraničných priechodov.

Detailné podmienky kontrolovania osôb pri príchode na Slovensko zatiaľ neboli známe. Úrad verejného zdravotníctva SR by mal novú vyhlášku k režimu na hraniciach vydať ešte dnes.

Očakávania rezortu dopravy

Ministerstvo dopravy a výstavby už skôr informovalo, že v cestnej nákladnej doprave sa neočakávajú žiadne zmeny oproti súčasnosti. Výnimky pre personál v doprave na základe oznámenia Európskej komisie o zelených jazdných pruhoch sa totiž stále uplatňujú.

V prípade železničnej osobnej dopravy rezort očakáva, že pohraničné orgány budú rešpektovať platný cestovný poriadok a kontrolu budú vykonávať v tzv. pohraničných úsekoch počas jazdy vlaku ako v minulosti.

„V prípade zatvorenia niektorého z hraničných priechodov sa bude vlaková doprava operatívne odkláňať na iný hraničný priechod, ako to železnice zabezpečujú pri akýchkoľvek iných mimoriadnych situáciách,“ uviedol Mikuláš Virág z odboru komunikácie ministerstva dopravy. V nákladnej železničnej doprave by zásadné obmedzenia nemali byť.

V civilnom letectve možno pri zvýšenej kontrole predpokladať väčšie hromadenie cestujúcich na letisku po vystúpení z lietadla. „V prípade, ak bude rozhodnuté, že nie všetky medzinárodné verejné letiská bude možné použiť na prvé pristátie na území Slovenskej republiky, aj leteckí dopravcovia budú o tejto skutočnosti informovaní,“ dodal Virág.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa BárdyováMikuláš Virág
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMinisterstvo dopravy a výstavbyPrezídium Policajného zboruÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR