Zákaz cestovania na rekreáciu do zahraničia v súvislosti s opatreniami proti pandémii je v platnosti týždeň, no viaceré medzinárodné linky zo Slovenska fungujú naďalej. Osobní dopravcovia zatiaľ ani neuvažujú o ďalšom obmedzovaní či prerušení pravidelného spojenia so susednými krajinami.
Na rozdiel od nás je z neďalekej Viedne, Prahy či Budapešti možné cestovať letecky na dovolenku aj do exotických destinácií pri dodržaní podmienok. Slovákom sa tak stačí dostať tam a môžu vycestovať za rekreáciou.
Od soboty je zákaz dovoleniek v cudzine. Aký to má význam a čo majú robiť ľudia, ktorí ju už majú zaplatenú
Vlakoví či autobusoví dopravcovia ich pritom nemôžu kontrolovať, či sa s nimi prepravujú do susedného štátu kvôli práci alebo plánujú ísť na dovolenku. Kto chce si tak cestu za oddychom za hranice, napriek domácemu zákazu, nájde.
Účel cesty nepreverujú
Medzi Slovenskom a Českou republikou v súčasnosti funguje 82 vlakových spojov denne cez pohraničné priechody Kúty, Vrbovce, Horní Lideč a Čadca. Do Rakúska a späť premáva 80 spojov cez Marchegg a Kittsee a do Poľska desať spojov cez Skalité.
Na prepravu zo Slovenska do Českej republiky, Rakúska, Poľska a Maďarska a späť od 1. januára do 15. marca tohto roka evidovala ZSSK spolu takmer 168-tisíc zakúpených cestovných lístkov. Z toho na spoje do a z Rakúska skoro sto tisíc lístkov, Česka 54-tisíc, Maďarska 13,5-tisíca a Poľska necelých sedemsto.
„Najviac obsadené sú vlaky medzi Slovenskou republikou a Rakúskom a SR a ČR. Vlaky využívajú štandardní platiaci cestujúci,“ poznamenal hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč. Dodal, že účel ich cesty nijako neskúmajú a nemajú na to ani oprávnenie.
Kováč tiež hovorí, že súčasná medzištátna ponuka vlakových spojov je prispôsobená zníženému dopytu po medzištátnych cestách a ďalšie redukcie spojov v súčasnosti neplánujú.
Pri prípadných obmedzeniach ZSSK úzko spolupracuje a koordinuje postup s partnerskými dopravcami v susedných krajinách, ako aj s ministerstvom dopravy. „Ponuku vlakov prispôsobujeme jednak dopytu, ako aj nariadeniam štátnych a zdravotných autorít v príslušných štátoch,“ podotkol hovorca.
Autobusy do Viedne a na letisko
Bez zmeny naďalej pokračuje aj medzinárodná autobusová linka spoločnosti Slovak Lines z Bratislavy do Viedne a na letisko Schwechat, pričom dopravca ju chce napriek aktuálnym obmedzeniam zachovať.
„Počet spojov budeme prispôsobovať počtu cestujúcich, avšak nepredpokladáme úplné zastavenie prevádzky. Budeme sa snažiť spojenie zachovať pokiaľ to bude možné,“ informovala portál NašaDoprava.sk hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.
Za dovolenku v zahraničí hrozí Britom mastná pokuta, poslanci pripravujú nový zákon
Červené autobusy spoločnosti aktuálne premávajú na letisko Schwechat osemkrát denne každé dve hodiny. Pre nízky počet cestujúcich dopravca znížil počet spojov do centra Viedne, kam jazdia tri denne.
„Záujem o cestovanie je od decembra 2020 vyrovnaný bez výraznejších výkyvov. Naše autobusy na cestu na letisko Schwechat či do centra Viedne využívajú pravidelní aj jednorazoví cestujúci. Pravidelní cestujúci sú najmä cezhraniční zamestnanci,“ spresnila Vozárová.
Obmedzovať spojenia nebude ani RegioJet
Zmeny v rozsahu súčasných vlakových spojení medzi Českom a Slovenskom momentálne nepredpokladá ani spoločnosť RegioJet. V súčasnosti jazdia žlté vlaky dopravcu na trase Praha – Bratislava trikrát denne a na trase Praha – Košice raz denne v každom smere.
Polícia pokračuje v kontrolách na cestách, najčastejšie ľudia porušujú zákaz vychádzania a nenosia rúška
„Aj v dobe obmedzení veľa ľudí z nejakého dôvodu cestovať musí,“ dodal pre portál NašaDoprava.sk hovorca RegioJet Aleš Ondrůj.
Zo slovenskej metropoly stále fungujú aj niektoré pravidelné letecké linky, dokonca do vyhľadávaného egyptského turistického strediska Hurghada pri Červenom mori. Cestovné kancelárie pravdepodobne zrušia plánované charterové lety zo Slovenska do exotických krajín koncom marca a v apríli.