Asociácia overovateľov vozidiel (AOV) upozorňuje, na čo všetko si treba dať pozor pri kúpe ojazdeného vozidla zo zahraničia. Tá zároveň zdôrazňuje, že kúpa vozidla z cudziny prináša určité riziká, ktorým sa pri správne zvolenom postupe dá ľahko predísť.
Ako Nasadoprava.sk informovala asociácia, najčastejšie sa vozidlá dovážajú z krajín ako je Nemecko, Belgicko, Rakúsko či Taliansko.
Podvody s ojazdenými autami: Ako nekúpiť mačku vo vreci?
Slováci často krát dajú radšej prednosť ojazdeným vozidlám zo zahraničia v dobrej viere, že sú autá v lepšom stave ako tie, čo jazdia po slovenských rozbitých cestách.
Tu však asociácia zdôrazňuje, že práve v oblastiach ako je Nemecko či Taliansko sa dlhodobo drží sneh na vozovkách, čo môže spôsobiť viac škody ako úžitku.
Pred cestou si vozidlo overte online
Odborníci odporúčajú, aby si kupujúci ešte pred vycestovaním do zahraničia, poriadne preverili spoľahlivosť a loajálnosť predávajúceho, VIN číslo – platnosť STK a EK, stočené kilometre či prípadné exekúcie na stránke https://www.overenie-vozidla.sk/.
„Neraz sa stalo, že sa za lákavým inzerátom skrýval podvodník. Odhliadnuc od toho, či ide o fyzické osoby alebo bazáre, dbajte na referencie. V prípade bazára by som si na internete pozrel hodnotenia od klientov a skontroloval by som si ho v Obchodnom registri,“ radí Jozef Knopp, predseda AOV. Ten dodal, že v prípade fyzickej osoby je vhodné preveriť si sociálne siete.
Skontrolujte si VIN číslo
Knopp upozorňuje, že v poctivom inzeráte musí byť uverejnené VIN číslo vozidla, na základe, ktorého si kupujúci vie overiť údaje o vozidle. Zároveň zdôrazňuje, že v čase osobnej obhliadky by kupujúci nemal zabudnúť si toto číslo skontrolovať aj na mieste.
„Dajte si veľký pozor predovšetkým na posledné dve číslice, ktoré zvyknú podvodníci zamieňať. Môže sa vám stať, že si nekúpite auto, ktoré ste videli v inzeráte, ale len jemu podobné,“ upozorňuje predseda AOV. Ak ide o bazár, ktorý nikde v inzeráte neuvádza VIN číslo, kupujúci by sa nemali naďalej touto ponukou zaoberať, môže ísť o podvod. V idálnom prípade by malo byť VIN číslo odfotené a zároveň aj uvedené v texte.
Preštudujte si všetky doklady od auta
Okrem kontroly správnosti VIN čísla, by mal kupujúci dostať možnosť nahliadnuť aj do ostatných dokumenty k vozidlu ako je napríklad servisná knižka, protokoly o vykonaných STK a EK a účty zo servisov, kde boli uskutočnené opravy.
„Keď si overím pôvodné veci, pozerám si hrúbku laku. Ak je niečo prelakované, vidno to. Dajú sa kúpiť aj magnetické tyčinky na meranie hrúbky laku. Tam, kde je tmel, nezmeria nič,“ uviedol Jozef Knopp.
Pri obhliadke sa nikam neponáhľajte
Na kontrole zovňajšku, ako aj interiéru vozidla si nechajte záležať, napovie veľa o počte najazdených kilometrov. Všímajte si najmä prípadné praskliny na čelnom skle, stopy kamienkov na prednej kapote, pneumatiky, koróziu, praskliny a medzery pri dverách alebo pri kufri.
Pri obhliadke interiéru je vhodné sa zamerať nielen na vizuálnu stránku, ale aj jeho funkčnosť. Zvýšenú pozornosť venujte tomu, či keď si sadnete do vozidla, nepociťujete vlhkosť, stopy vody či blata, čo by mohlo signalizovať zlé tesnenie alebo vytopenie auta. Taktiež je dôležité skontrolovať elektroniku, ako okná, kúrenie, klimatizáciu.
Požadujte skúšobnú jazdu
Jediný spôsob ako si skutočne overiť, že bude vozidlo novému majiteľovi vyhovovať a bude sa mu dobre jazdiť, je skúšobná jazda. „Ak vám ju majiteľ neumožní, nad kúpou „jazdenky“ ani neuvažujte,“ upozorňuje Knopp.
Predávajúci chce s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou niečo zatajiť. Pri skúšobnej jazde sa určite sústreďte na viacero ukazovateľov ako je zvuk motora počas štartovania, voľnobehu a jazdy, prípadné vibrácie a ťahanie do strán počas šoférovania či zadrhávanie prevodovky.