Letisko v Bratislave zažíva v lete výnimočné prípady s letmi aj cestujúcimi, pozor aj na alkohol

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Najväčšie slovenské letisko počas už vrcholiacej hlavnej letnej sezóny zaznamenalo aj mimoriadne situácie. Vo vzduchu a na ploche letiska, pre meškanie lietadiel či nevhodné správanie sa niektorých cestujúcich.

Problémy môže narobiť aj počasie

Výnimočný bol prípad lietadla prilietavajúceho z ostrovnej Malty, keď muselo prerušiť svoj prílet v Bratislave po tom, ako posádka zahlásila zasiahnutie stroja bleskom. Podľa bratislavského letiska išlo o neštandardnú príčinu meškania letu.

„Štandardne linky meškajú aj pre počasie. Počas príletu to znamená, že lietadlo pristane na najbližšom možnom voľnom letisku a počká, kým nastane priaznivejšie počasie,“ uviedla pre agentúru SITA špecialistka pre vzťahy s verejnosťou Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Tóthová.

To sa podľa nej udialo napríklad pri návrate linky z gréckeho ostrova Rodos, pričom pre nepriaznivé počasie medzi Budapešťou a Bratislavou nakoniec lietadlo pristálo v maďarskej metropole. „Tam prečkalo približne dve hodiny, kým nastalo priaznivejšie počasie, a následne pokračovalo do Bratislavy,“ priblížila mediálna zástupkyňa letiskovej spoločnosti.

Pasažieri vyvedení z lietadla

Najčastejším dôvodom meškania odletov sú neskoré prílety lietadiel z predošlej destinácie. „Tie boli spôsobené mnohokrát obmedzeniami priamo na letiskách odletu, ako aj naplnenou kapacitou vzdušného priestoru pozdĺž trasy letu,“ vysvetlila Tóthová.

Následne to vyvoláva čakanie na povolenie na odlet z danej destinácie do Bratislavy. Takisto sa vyskytnú meškania lietadiel z dôvodu ich stretu s kŕdľom vtákov. „Vtedy je nutné, aby odborný technik motory lietadla vyčistil, a až následne je lietadlo pripustené k odletu,“ upozornila.

Na letisku sa tiež stáva, že cestujúci pred odletom vypijú neprimerané množstvo alkoholických nápojov a nie sú v stave absolvovať let. Ak sú cestujúci po požití alkoholu v neprispôsobivom stave, z bezpečnostných dôvodov im môžu zabrániť v odlete.

„Túto sezónu o takéto nepripustenie k odletu pasažierov po požití alkoholických nápojov požiadal z bezpečnostných dôvodov samotný kapitán lietadla. Pasažieri boli následne políciou vyvedení z lietadla,“ dodala Tóthová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Tóthová
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika