Logistická skupina Kuehne+Nagel dosiahla za deväť mesiacov zisk cez miliardu eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
logistika
Prepravené objemy zásielok ovplyvnilo ekonomické spomalenie na kľúčových trhoch, najmä v Európe. Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Logistická skupina Kuehne+Nagel, pôsobiaca aj na Slovensku, dosiahla za deväť mesiacov roku 2023 zisk 1,26 miliardy eur.

Zároveň vykázala zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) v objeme 1,69 miliardy eur, pričom sa približne zdvojnásobil oproti rovnakému obdobiu predpandemického roka 2019.

Čistý obrat

Ako skupina informovala, za trištvrte tohto roka zaznamenala čistý obrat 19,18 miliardy eur. Konverzný pomer EBIT k hrubému zisku skupiny zostal na vysokej úrovni 24 %.

„Skupine Kuehne+Nagel sa v treťom štvrťroku 2023 darilo dobre, aj keď nenastalo očakávané oživenie ekonomiky. Zlepšili sme podiel na trhu a zabezpečili výnosy,“ uviedol generálny riaditeľ Kuehne+Nagel International AG Stefan Paul.

„V poslednom štvrťroku sa budeme aj naďalej prísne zameriavať na kontrolu nákladov, ktorá je pevne zakotvená v našej firemnej kultúre,“ dodal Paul.

Námorná preprava

Čistý obrat skupiny v námornej preprave (Sea Logistics) od januára do septembra predstavoval 7,17 miliardy eur s EBIT cez 922 miliónov eur.

Objem prepravených kontajnerov dosiahol 3,2 milióna TEU. Na celkovom trhu, ktorý pokračoval v poklese, zaznamenala námorná obchodná jednotka Kuehne+Nagel v treťom štvrťroku mierny nárast objemu, ktorý sa v septembri zintenzívnil.

Letecká preprava

V leteckej preprave (Air Logistics) dosiahla skupina za tri štvrťroky čistý obrat 5,27 miliardy eur a EBIT vyše 452 miliónov eur. Od začiatku roka letecky prepravila približne 1,5 milióna ton nákladu.

Cestná preprava

Kuehne+Nagel dosiahla v cestnej preprave (Road Logistics) v uvedenom období čistý obrat 2,85 miliardy eur, EBIT presiahol 125 miliónov eur.

Prepravené objemy zásielok ovplyvnilo ekonomické spomalenie na kľúčových trhoch, najmä v Európe. Kontraktná logistika skupiny vytvorila čistý obrat 3,82 miliardy eur a EBIT 166,5 milióna eur.

Cieľ pokrývať viac ako 20 % svojich energetických potrieb interne, napríklad nasadením fotovoltaiky, dosiahla v septembri, deväť mesiacov pred plánovaným termínom.

Skupina Kuehne+Nagel je jedným z popredných svetových poskytovateľov logistiky, má viac ako 79-tisíc zamestnancov na takmer 1 300 miestach v bezmála sto krajinách. Má sídlo vo Švajčiarsku, je svetovou jednotkou v leteckej a námornej logistike, má silné postavenie v cestnej a kontraktnej logistike. Dcérska spoločnosť Kuehne+Nagel, s. r. o., so sídlom v Bratislave má základné imanie 470-tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať